OFERTA

04-02-2019

W nowoczesnej stomatologii kładzie się coraz większy nacisk na estetykę. Ważne są już nie tylko aspekty zdrowotne leczenia, które z oczywistych względów zawsze stanowiły podstawę tej dziedziny. Wcześniej w stomatologii nie zwracano uwagi na to, aby zęby harmonijnie współgrały z resztą twarzy i dobrze wyglądały, teraz jest to bardzo istotne.

To, czy lecząc pacjenta osiągamy ładny układ zębów, jest przede wszystkim kwestią wiedzy stomatologa i wyczucia proporcji, które lekarz zawsze powinien zachować. Sama technika leczenia i wykorzystywana w tym procesie nowoczesna technologia nie ma aż takiego znaczenia. Ważniejsze są umiejętności lekarza, które dzięki zaawansowanym urządzeniom medycznym mogą być po prostu realizowane. Bardzo istotne jest również indywidualne podejście stomatologa do każdego pacjenta, do którego trzeba dobierać inne, odpowiednie techniki leczenia. Niezbędne jest spojrzenie na to, jaki jest układ twarzy pacjenta, jakie ma on uzębienie, a następnie odpowiednie dobranie metod, którymi chcemy zadziałać.

Naturalny wygląd

Dominujący nie tylko w stomatologii i ortodoncji, ale też w medycynie estetycznej jest obecnie trend dążenia do naturalności, do tego, aby zęby, a przy tym twarz wyglądały po prostu naturalnie. Co to znaczy? Zęby wyglądające naturalnie, charakteryzują się odpowiednimi proporcjami. Aby wyglądały proporcjonalnie, powinny mieć przede wszystkim właściwy stosunek długości do szerokości koron. Istotny jest również kształt koron zębowych, które powinny być proste i równe. Ważne jest też to, jak wyglądamy, uśmiechając się, jaką powierzchnię zębów i dziąseł wówczas odsłaniamy. Dlatego pacjenci coraz chętnie usuwają tzw. uśmiech dziąsłowy.

Naturalnie wyglądające zęby powinny mieć również zdrowy kolor, jednak niekoniecznie śnieżnobiały, co często można zaobserwować u celebrytów. Taki odcień wygląda sztucznie. Kolor zębów powinien pasować do karnacji człowieka. Nie powinien też być taki sam na całej powierzchni zęba, ponieważ – choć nie zwracamy na to na co dzień uwagi – tonacje kolorów różnią się nieco, nawet w obrębie jednego zęba. Wybielanie zębów to obecnie bardzo modny zabieg. Tego typu zabieg powinien jednak wykonać doświadczony specjalista, który wie jak uzyskać naturalny i estetyczny kolor.

Są też trendy, aby tak naklejać zamki aparatu, aby w efekcie osiągać ładniejszą linię uśmiechu, a nie tylko równe zęby oraz tak, aby po leczeniu ortodontycznym zęby nie były równej długości (to też jest nienaturalne), niektóre zęby powinny być dłuższe i to też możemy uzyskać.

Nowoczesne metody 

Jakie nowoczesne metody w stomatologii możemy wykorzystywać? To zależy, jak wiele rzeczy jest w danym przypadku do poprawy. Jeśli stan uzębienia jest wyraźnie zły, wówczas powinniśmy stosować metody bardziej inwazyjne, niekoniecznie najbardziej innowacyjne, ale skuteczne, takie jak licówki lub korony na zęby.

Licówka jest to uzupełnienie protetyczne w postaci cienkiej płytki ceramicznej, porcelanowej lub kompozytowej, licująca przednie (przedsionkowe) powierzchnie zębów (zazwyczaj przednich), w celach estetycznych. Dzięki nowym technologiom, materiały wykorzystywane obecnie do licówek są coraz lepsze: cieńsze, delikatniejsze, bardziej odporne, estetyczne i lepiej przywierające do zębów (dzięki stosowanym obecnie klejom).

W ortodoncji od niedawna stosuje się metodę CAD czyli Coordinated Arch Development – Wielokierunkowa Jednoczesna Rozbudowa Łuków, która została opracowana w USA przez specjalistę ortodoncji dr. Greenfielda. W odróżnieniu od tradycyjnego leczenia, w CAD pacjent po diagnozie, w kolejnym etapie ma rozbudowywane łuki zębowe. Leczenie przebiega przy użyciu niewielkich, przyjaznych biologicznie sił, wykorzystując różne specjalnie do tego przeznaczone aparaty. Dzięki temu, że łuki są rozbudowywane, tworzą się szpary między zębami i zyskuje się przestrzeń na ustawienie stłoczonych zębów. Faza leczenia tymi aparatami trwa około 12-18 miesięcy w zależności od przypadku, a dopiero następnie zakładany jest aparat stały. W trakcie leczenia ortodontycznego techniką CAD stosuje się różne aparaty m.in. aparat Lip Bumper, dystalizator Greenfielda GMD lub łuk TPA (transpalatal arch). Metoda jest spójna, logiczna i bardzo pomocna w rozwiązywaniu wielu problemów ortodontycznych. Pierwsza faza leczenia ortodontycznego w technice CAD może trwać nawet półtora roku zanim założymy aparat stały. Jej celem jest rozbudowa łuków zębowych i pomieszczenie wszystkich zębów, dzięki czemu zyskujemy pełniejszy, a co za tym idzie ładniejszy uśmiech. Dużą zaletą metody jest to, że zachowujemy całe uzębienie i nie jesteśmy narażeni na nieprzyjemny zabieg, jakim jest ekstrakcja. Dodatkowo pełne uzębienie i szerszy łuk stanowią podporę dla policzków i ust, dzięki czemu twarz dłużej wygląda młodo.

Pewną nowością w ostatnim czasie jest uśmiech dobierany „cyfrowo”, polegający na tym, że robi się zdjęcie uśmiechu pacjenta, który następnie, dzięki komputerowej symulacji, pokazywany jest na ekranie komputera w docelowym, pięknym uzębieniu, do którego będzie następnie zmierzał proces leczenia.

Kolejnym nowum jest też skanowanie zębów zamiast robienia ich wycisków. Niekoniecznie jest to jednak technika bardziej precyzyjna, choć ułatwia niektóre aspekty podejścia tradycyjnego (w ustach pacjenta nie umieszcza się łyżki wyciskowej, przez co nie dławi się on itd.). Następnie, uzyskany cyfrowo obraz można od razu przesłać i przeanalizować na ekranie komputera. Wszystko zmierza więc w tym zakresie do coraz większej automatyzacji. Z innych nowszych rozwiązań warto wymienić pełną diagnostykę cyfrową, czyli zdjęcia rentgenowskie, które obecnie wykonywane są w technologii 3D. Pozwalają one bardzo precyzyjnie planować i umieszczać np. implant w kości.

Holistyczne, interdyscyplinarne podejście

W Triclinium poza wykorzystywaniem nowych technologii w stomatologii i ortodoncji, które tak naprawdę stanowią tylko narzędzia w rękach lekarzy, oraz posługiwaniem się metodami leczenia, które są dla pacjenta jak najmniej uciążliwe i jak najbardziej estetyczne (pozwalają mu w ten sposób, przejść jak najmniej inwazyjnie przez proces leczenia stomatologicznego i ortodontycznego) w dużym stopniu stawiamy na interdyscyplinarność i holistyczne podejście do pacjenta. Planując leczenie stomatologiczne, ortodontyczne lub z zakresu medycyny estetycznej zdajemy sobie sprawę, że te dziedziny medycyny łączą się i tylko spoglądają szeroko, z wszystkich stron możemy uzyskać najbardziej optymalne efekty. Nie jest więc dla nas ważny wyłącznie równy ząb czy wada zgryzu, ale też to, aby efektem naszych starań był ogólnie ładniejszy kształt całej twarzy. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku pacjentów młodych, dzieci, u których ładny (lub też przeciwnie, nieatrakcyjny) wygląd twarzy dopiero się kształtuje. Dlatego w Triclinium kładziemy na takich pacjentów szczególny nacisk. W ich przypadku takie interdyscyplinarne podejście jest szczególnie ważne.Jednocześnie cały czas rozwijamy swoje umiejętności, patrząc zawsze nie tylko na aspekty zdrowotne pacjentów, ale także estetyczne.


Zapisz się na newsletter

Chcesz otrzymywać od nas co miesiąc ciekawe informacje i bonusy?

Subscribe to our newsletter


W celu ochrony Twoich danych, zapisując się na nasz newsletter akceptujesz politykę prywatności.

Subscribe to our newsletter


W celu ochrony Twoich danych, zapisując się na nasz newsletter akceptujesz politykę prywatności.