OFERTA

To warto wiedzieć o zębach mądrości
17-05-2019

„Ósemki”, czyli tzw. zęby mądrości, spełniają taką samą rolę, jak pozostałe zęby. Dla wielu pacjentów bywają problematyczne. U niektórych osób nie chcą się wyrżnąć, bo nie ma dla nich wystarczająco dużo miejsca w łuku zębowym. Pozostają zatrzymane w kości lub wyrzynają się tylko częściowo, powodując przy tym ból i stany zapalne otaczających tkanek miękkich. Taki stan nie sprzyja samooczyszczaniu i w okolicy takiej ósemki łatwo dochodzić będzie do namnażania się bakterii, stąd tak częste stany zapalne. U wielu pacjentów zatrzymane ósemki są również bezobjawowe, tzn. pozostają w kości i może się zdarzyć, że nigdy się nie wyrżną. Nasuwa się więc pytanie jak z nimi postępować.  Usuwać je czy zostawiać? Na ten temat wypowiada się nasza specjalistka, lek. stom. Agnieszka Duplaga.

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W zależności od sytuacji klinicznej pacjenta, rozważamy albo usunięcie „ósemek”, albo ich pozostawienie. Bardzo często ósemki są zębami częściowo lub całkowicie zatrzymanymi. W takiej sytuacji zaleca się ich usunięcie, aby zapobiec w tym miejscu powstawaniu stanów zapalnych, próchnicy zęba sąsiedniego oraz dolegliwościom bólowym związanym z utrudnionym wyżynaniem. Można również kontrolować je co kilka lat, robiąc przeglądowe zdjęcie pantomograficzne. Powinien o tym decydować indywidualnie stomatolog, po dokładnej diagnozie pacjenta.

Jeśli natomiast „ósemka” jest zdrowa, prawidłowo wyrżnięta, nie powoduje stłoczeń zębowych, jest odpowiednio umiejscowiona w łuku zębowym, ani nie przysparza żadnych innych dolegliwości, wówczas jej usuwanie jest sprawą całkowicie indywidualną, do rozpatrzenia ze specjalistą. Zazwyczaj w takich sytuacjach nie ma jednak wskazań do usuwania zęba. W każdym przypadku jest jednak zalecana konsultacja stomatologiczna, która umożliwi ocenę stanu zęba.

Jednocześnie warto też wspomnieć, że spożywana przez nas żywność jest coraz bardziej przetworzona, a rozwój filogenetyczny idzie przez to w takim kierunku, że wielu ludzi coraz częściej nie ma już nawet zawiązków „ósemek”.

Powikłania związane z zębami mądrości dotyczą zazwyczaj zębów dolnych. Wiąże się to ze stanem zapalnym zakażonej kieszonki dziąsłowej powstającej nad koroną wyrzynającego się zęba. Jeżeli taki stan się pojawia, występują bóle samoistne i przy połykaniu. Mogą one promieniować do ucha, przy zaawansowanym stanie zapalnym może też występować szczękościsk, powiększenie i bolesność węzłów chłonnych podżuchwowych, a w niektórych przypadkach – podwyższona temperatura ciała.

Jak są ewidentne wskazania do usunięcia ósemek?

Jeśli „ósemka” jest nieprzydatna w zgryzie, nie ma na nią miejsca w górnym bądź dolnym łuku, w wyniku problemów z  jej wyrzynaniem występują nawroty stanów zapalnych, albo gdy jest zepsuta i występuje w niej już zgorzel miazgi lub zapalenie ropne – wówczas jest to już wskazaniem do usunięcia takiego zęba mądrości. Za każdym razem powinien to jednak ocenić lekarz dentysta – na podstawie pantonogramu (standardowe zdjęcie pomagające w ocenie wszystkich czterech „ósemek”) i oceny samej sytuacji w jamie ustnej.

Warto również, aby pacjenci sami pamiętali o tym, które zęby mądrości mieli usuwane i żeby informowali o tym swojego stomatologa. To przydatna wiedza ułatwiająca diagnozowanie w późniejszym czasie.


Zapisz się na newsletter

Chcesz otrzymywać od nas co miesiąc ciekawe informacje i bonusy?

Subscribe to our newsletter


W celu ochrony Twoich danych, zapisując się na nasz newsletter akceptujesz politykę prywatności.

Subscribe to our newsletter


W celu ochrony Twoich danych, zapisując się na nasz newsletter akceptujesz politykę prywatności.