Wybielanie zębów

Wybielanie jest zabiegiem estetycznym przywracającym świeżość i blask naszym zębom, co wpływa na poprawę samopoczucia, atrakcyjności i pewności siebie. Zęby w wyniku picia kawy, herbaty, palenia tytoniu czy po prostu z upływem lat pokrywają się osadem i ciemnieją, a nierzadko zabiegi domowe a także preparaty z supermarketów są niewystarczające, aby odzyskać utraconą biel. Z pomocą przychodzą wtedy profesjonalne systemy wybielające stosowane w gabinetach stomatologicznych.

Wybielanie zębów nie jest zabiegiem terapeutycznym, lecz zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej. Aby można było go przeprowadzić, lekarz musi dokładnie zbadać stan Twoich zębów i dziąseł. Przystępując do wybielania,Twoje zęby powinny być wyleczone i oczyszczone z osadu i kamienia, a dziąsła zdrowe (o różowym zabarwieniu, bez oznak opuchlizny i krwawienia). Lekarz zdecyduje, które ubytki można zabezpieczyć specjalną żywicą, a które należy wyleczyć przed zabiegiem. Może się również zdarzyć, że lekarz zaleci Ci wykonanie skalingu oraz piaskowania (profesjonalne czyszczenie zębów z kamienia i osadu). Zdecydowanie natomiast odradzamy wykonanie fluoryzacji.

Dodatkowe ograniczenia mogą pojawić się u osób z masywnymi przebarwieniami np. spowodowanymi antybiotykoterapią. Nie wszystkie przebarwienia poddają się wybielaniu, znacznie trudniej jest też uzyskać efekt jednolitego zabarwienia zęba. W takim przypadku Ty i Twój lekarz zastanowicie się wspólnie jaką alternatywną metodą przywrócić Ci biały uśmiech.

Należy również pamiętać, że wybielaniu nie poddają się uzupełnienia porcelanowe (licówki, korony, mosty) oraz wypełnienia kompozytowe. Jeśli na powierzchniach zębów widocznych przy uśmiechu wykonane zostały wcześniej wypełnienia, zapewne zajdzie konieczność ich wymiany po zabiegu, aby dostosować ich kolor do nowego odcienia tkanki zęba.

Także zęby poleczeniu kanałowym (martwe), nie będące oczywiście przeciwwskazaniem do wybielania, mając często nieco inny odcień, mogą wybarwić się inaczej niż zęby żywe. Efekt wybielania jest krócej widoczny u osób palących papierosy, które po zabiegu pozostają przy nałogu.

Jakimi metodami pracujemy?

W Triclinium stosujemy 2 metody wybielania zębów: wybielanie z użyciem lasera diodowego w gabinecie oraz wybielanie metodą nakładkową (samodzielne wybielanie przez pacjenta). Metoda wybielania z użyciem lasera diodowego polega na aktywacji specjalnego preparatu wybielającego, przeznaczonego wyłącznie do wybielania laserowego, światłem lasera diodowego. Lekarz w pierwszym etapie pracy oczyszcza zęby szczoteczką, a następnie zabezpiecza szyjki zębów oraz dziąsła specjalną żywicą, aby ochronić je przed działaniem preparatu, który mógłby doprowadzić do nadmiernej wrażliwości szyjek oraz pieczenia dziąseł. W drugim etapie nakłada na powierzchnię zębów aktywny preparat i przez kilka minut aktywuje go światłem lasera, po czym pozostawia preparat na kolejnych kilka – kilkanaście minut. Następnie preparat jest usuwany z powierzchni zębów i nałożony ponownie w celu aktywacji. Taka sekwencja, w zależności od przebiegu procesu wybielania i oczekiwanego efektu może powtórzyć się jeszcze dwukrotnie. Cały zabieg trwa około godziny, przy czterech seriach nawet dłużej, jednakże przez cały czas pozwala zachować kontrolę lekarza nad jego bezpiecznym przebiegiem, bez dyskomfortu dla pacjenta. Zmniejszamy również w ten sposób prawdopodobieństwo i nasilenie nadwrażliwości pozabiegowej.

Metodą laserową jesteśmy w stanie uzyskać kolor jaśniejszy nawet o kilka odcieni. Nasze obserwacje potwierdzają, że uzyskiwany kolor jest bardzo naturalny, a zęby naszych pacjentów pozostają lśniące. Efekt, przy zachowaniu zaleceń, utrzymuje się z reguły około półtora roku, do dwóch lat. Z uwagi na możliwość kontrolowania zabiegu i wyższe bezpieczeństwo pacjenta, jest to preferowana i polecana przez nas metoda wybielania.

Metoda wybielania nakładkowego polega na wykonaniu dla pacjenta, na podstawie pobranego wcześniej wycisku, przezroczystej szyny, do której pacjent wprowadza otrzymany od nas preparat wybielający. Szynę z preparatem nakłada się przez około 10 dni na 6-8 godzin w ciągu dnia lub na czas snu. Metoda ta skraca zdecydowanie czas pobytu pacjenta w gabinecie, natomiast nie pozwala na zabezpieczenie okolicy przyszyjkowej i brzegów dziąseł oraz na kontrolę ewentualnej nadwrażliwości.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Zabieg wybielania zębów, prowadzony metodą aktywacji laserowej w gabinecie jest całkowicie bezpieczny. Dzięki zaawansowanym systemom filtracji światła, nie dochodzi do wydzielania ciepła co zapewnia komfort i bezpieczeństwo, redukując ryzyko wystąpienia nadwrażliwości zębów w trakcie i po zabiegu. Badania dowodzą, że składniki preparatu wybielającego nie naruszają struktury zęba i są bezpieczne dla szkliwa. Z reguły zabieg prowadzony w naszym gabinecie jest bezbolesny. Jedynie w sporadycznych przypadkach może pojawić się delikatna nadwrażliwość w trakcie lub po zabiegu (zwłaszcza na zimno). Dolegliwości te mijają po około 24 godzinach.

Co się dzieje po wybielaniu?

Przez 2-3 dni, a najlepiej około tygodnia po zabiegu, zalecana jest tzw. „biała dieta”. Należy w tym czasie powstrzymać się od picia kawy, herbaty, soków, czerwonego wina i innych kolorowych napojów oraz kolorowego jedzenia. Należy również unikać kolorowych płynów oraz kolorowych past do higieny jamy ustnej, a także powstrzymać się od palenia papierosów. Lekarz udzieli szczegółowych wyjaśnień i zaleceń dostosowanych bezpośrednio do Ciebie, bezpośrednio po zabiegu.

Zobacz jak wygląda zabieg wybielania zębów.