Leczenie kanałowe

LECZENIE KANAŁOWE ZĘBÓW

Czasami dzieje się tak, że ząb wymaga leczenie kanałowego. Przyczyną takiego stanu może być nieleczona próchnica lub nieszczelne wypełnienie przez które bakterie są w stanie dostać się aż do miazgi zęba i wywołać jej stan zapalny i martwicę. Najczęściej objawia się to ostrym bólem i zmusza do wizyty do dentysty. Zapalenia miazgi mogą tez przebiegać w bezobjawowo, a proces zapalny może trwać wiele miesięcy lub nawet lat powodując zniszczenie tkanek wokół zęba. Dlatego bardzo ważne są systematyczne kontrole stomatologiczne, a takżewykonywanie zdjęć rentgenowskich podejrzanych zębów.

Na czym polega leczenie kanałowe ?

Leczenie kanałowe zwane także leczeniem endodontycznym polega na usunięciu zainfekowanej miazgi zęba komory i korzeni i szczelnym wypełnieniu powstałej jamy z zębie biozgodnym i przeciwbakteryjnym materiałem.

Przeprowadzenie prawidłowego i skutecznego leczenia kanałowego wymaga sporego doświadczenia i cierpliwości od lekarza stomatologa. Lekarze pracujący w Klinice Triclinium posiadają niezbędne doświadczenia a dodatkowo mają do dyspozycji szereg narzędzi ułatwiających skuteczne leczenie i umożliwiające uzyskanie trwałego efektu leczenia kanałowego. Oprócz typowych zestawów i materiałów do leczenia kanałowego posiadany w Tricinium nowoczesne urządzenia do wykonywania cyfrowych zdjęć zębowych RTG, mierzenia długości kanałów zębowych czy mechanicznego udrażniania kanałów. Unikalnym wyposażeniem jest nowoczesny laser stomatologiczny, który umożliwia sterylizację (czyli zabicie) patologicznych bakterii znajdujących się w kanałach zębowych. Dzięki temu nawet w beznadziejnych, trudnych przypadkach możliwa jest skuteczna eliminacja bakterii i biologiczne oczyszczenie kanałów, a efekt wypełnienia jest trwały i długoczasowy.

Czy leczenie kanałowe boli?

Leczenie kanałowe w naszej Klinice jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, jest więc bezbolesne.

Jakie są rokowania zęba po leczeniu kanałowym?

Prawidłowo wyleczony kanałowo ząb może służyć przez kilkadziesiąt lat. Szczególnie leczenie kanałowe z wykorzystaniem sterylizacji laserowej gwarantuje trwałość efektu.

Należy jednak pamiętać, że tkanki martwego zęba są osłabione co może grozić jego złamaniem. Dlatego jeśli doszło do znacznego zniszczenia korony zęba, warto wykonać koronę protetyczną i w ten sposób go wzmacniając.