Stomatologia Nowoczesna

To stosunkowo nowy dział stomatologii. Stomatologia nowoczesna musi być estetyczna. Pod pojęciem stomatologii estetycznej rozumie się szeroki wachlarz/szeroką gamę zabiegów prowadzących do przywrócenia lub stworzenia pięknego uśmiechu. Zęby, nawet wyleczone, mogą odbiegać od ideału pod względem wielkości, kształtu, ustawienia w łuku lub barwy. Dla wielu Pacjentów zęby zbyt małe, krzywe, ciemne lub przebarwione stanowią poważny problem i zasadniczo wpływają na samopoczucie. Równe, odpowiednio duże, białe i kompletne uzębienie potrafi nie tylko poprawić sam uśmiech ale zasadniczo wpłynąć na rysy twarzy i odmłodzić ją (poprzez wygładzanie zmarszczek i zmianę proporcji) zanim skorzystamy z zbiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Co możemy zrobić, żeby uzyskać efekt?

Stosujemy wypełnienia ubytków za pomocą materiałów kompozytowych charakteryzujących się wysoka estetyką, gładkością powierzchni i właściwością upodabniania/dopasowania się do zęba naturalnego-efekt kameleona. Jest to rozwiązanie zarówno estetyczne jak i ekonomiczne i szybkie.

Alternatywą dla klasycznych wypełnień w zębach przedtrzonowych i trzonowych są wkłady i nakłady koronowe, tzw inleye i onleye. Zastosowanie tej metody wymaga więcej czasu (2 wizyty), ponieważ wkłady/nakłady powstają w pracowni protetycznej na podstawie wycisku. Umożliwia ona jednak jeszcze dokładniejsze odwzorowanie/rekonstrukcję bruzd i guzków (jak w zębie naturalnym), a także większą trwałość i estetykę. Można je wykonać z porcelany lub kompozytu.

Korektę kształtu, długości i koloru a także zamykanie przerw między zębami w przypadku zębów przednich możemy przeprowadzić za pomocą licówek. W wielu przypadkach niewielkiego zrotowania lub stłoczenia zębów, można wyrównać uśmiech właśnie za pomocą tych cienkich płatków porcelany lub kompozytu. Przebarwienia, nieestetyczne wypełnienia, pęknięcia, starte brzegi – wszystko to może zniknąć pod licówką.

Pamiętać jednak należy, że wady zgryzu, bruksizm czy też inne parafunkcje (np. nawykowe obgryzanie twardych przedmiotów, paznokci) może doprowadzić do odpryśnięcia licówki. Mają więc one pewne ograniczenia w stosowaniu i decyzja o ich nałożeniu musi być poprzedzona analizą warunków zgryzowych oraz dokładnym wywiadem.

Licówki w większości przypadków wykonuje technik na podstawie wycisku. Wymagają one niewielkiej preparacji powierzchni zęba(maja bowiem pewną grubość). Ultracienkie licówki addycyjne tego nie wymagają.

Poza metodami opisanymi powyżej, na całokształt idealnego uśmiechu zasadniczy wpływ maja też zabiegi z zakresu ortodoncji, protetyki (korony, mosty), implantologii, a także zabiegi profilaktyczne i higienizacyjne. Cała nowoczesna stomatologia jest stomatologią estetyczną!