Aparaty stałe

Aparaty stałe są to obecnie najpopularniejsze i najpowszechniej stosowane aparaty ortodontyczne. Aparat składa się z zamków, drutów, pierścieni lub rurek i ligatur. Istnieje wiele rodzajów zamków, które w większości przypadków mogą być dowolnie wybierane przez pacjenta.

Aparat stały estetyczny, fot. Triclinium

Aparat stały estetyczny, fot. Triclinium

Zamek może być :

  • metalowy (najczęściej stosowany);
  • estetyczny (zamki kryształowe lub porcelanowe), stosowany przez osoby, którym zależy na jak najbardziej estetycznym wyglądzie aparatu;
  • samoligaturujący (zamek ze specjalną klapką).

Zamki są precyzyjnie naklejane na zęby przez lekarza ortodontę a w kolejnym etapie wprowadzany jest w nie drut, który to powoduje stopniowe prostowanie zębów. Podczas leczenia drut jest regularnie wymieniany, i w zależności od wskazań stosowane są także dodatkowe elementy takie jak: guziczki, stopy, sprężynki oraz wyciągi.

W naszej Klinice chętnie stosujemy aparat samoligaturujący, który posiada istotne zalety w porównaniu z tradycyjnym aparatem stałym. Aparat samoligaturujacym umożliwia lepszą higienę, ponadto zęby przesuwają się szybciej, dzięki czemu czas leczenia jest krótszy.

Aparat samoligaturujący, fot. Triclinium

Aparat samoligaturujący, fot. Triclinium

Z wiekiem skóra i tkanki twarzy, a szczególnie górna warga, mają tendencję do wiotczenia i opadania.
Dlatego uśmiechając się zaczynamy pokazywać bardziej zęby dolne, a nie górne.

Zadowolenie naszego Pacjenta jest dla nas najważniejsze, dlatego stosujemy specjalną technikę naklejania zamków tak, aby uzyskana po leczeniu linia uśmiechu górnych zębów naturalnie opierała się na dolnej wardze, a zęby górne były widoczne w całości ,co w końcowym efekcie gwarantuje bardzo ładny i odmłodzony wygląd twarzy w uśmiechu.