Aparat stały samoligaturujący

Aparat samoligaturujący jest nowoczesnym rodzajem aparatu stałego. Dzięki unikalnej budowie zamków leczenie jest krótsze, a wizyty kontrolne rzadsze. Poza tym umożliwia lepszą higienę, jest bardziej komfortowy dla pacjenta i bardziej estetyczny.

W jego budowie aparatu tego typu istotne jest to, że zamki, czyli część, która jest przyklejana do zęba, ma specjalne klapki. Poza tym te zamki są niedużych rozmiarów, są zaokrąglone i mniej odstają od zęba (są bardziej płaskie), dzięki temu są komfortowe dla pacjenta np. nie ranią warg, są bardziej wygodne i estetyczne. Ponadto łuki zastosowane w tym typie aparatu są szerokie, dzięki czemu uszykuje się szeroki, bardziej estetyczny uśmiech. Dzięki klapkom nie trzeba używać gumek, żeby przymocować drut, który prostuje zęby.

Gumki w tradycyjnym aparacie powodują tarcia utrudniające leczenie, natomiast drut w klapce aparatu samoligaturującego ma większą swobodę i nie ma tego tarcia. Dzięki mniejszym tarciom w tym typie aparatu, stosuje się cienkie łuki które generują niewielkie siły. To wszystko powoduje mniejsze odczucia bólowe u pacjenta podczas prostowania zębów i krótszy o parę miesięcy czas leczenia.

Aparat ten ma też taką zaletę, że łatwiej jest utrzymać higienę (nic nie gromadzi się jak za gumką w aparatach tradycyjną). ). Poza tym wizyty kontrole mogą odbywać się rzadziej, co 6-8 tygodni.

W tym typie aparatu można zastosować zamki i drut z materiałów i w kolorach estetycznych. Można łączyć też zamki metalowe z estetycznymi (np. do trójek zamki estetyczne potem metalowe, albo na górze estetyczne, a na dole metalowe.

DSC_2143

Zobacz jak wygląda prostowanie zębów aparatem samoligaturującym