Ortodoncja Nowoczesna

Ortodoncją zajmuje szczególne miejsce w ofercie Triclinium. Związane jest to z charakterem, filozofią i podejściem współwłaściciela kliniki, ortodontki, dr Kamili Wasiluk, dla której leczenie ortodontyczne to nie tylko praca, ale pasja. W naszej Klinice dbamy o wysoki standard i nowoczesność leczenia ortodontycznego, z czym wiąże się z nieco inna filozofia i podejście do prowadzonej terapii.

Nie oferujemy po prostu założenia aparatu stałego metalowego czy szafirowego. Nowoczesna ortodoncja to kompleksowa diagnostyka i planowanie jak również stosowanie, oprócz aparatów stałych, innego rodzaju aparatów terapeutycznych, ponieważ celem ortodoncji jest nie tylko uzyskanie prostych przednich zębów, ale też uzyskanie prawidłowego ustawienia relacji szczęki do żuchwy.

W Triclinium oferujemy pełny zakres nowoczesnej diagnostyki i leczenia ortodontycznego dzieci oraz dorosłych. Nasze terapie są nie tylko bardzo skuteczne, dają bardzo dobre efekty estetyczne, lecz również są komfortowe dla pacjentów. Nasz personel kształcił się w uznanych zagranicznych ośrodkach akademickich. Gwarantujemy naszym pacjentom najwyższe standardy i najnowocześniejsze metody leczenia.

Jakie metody stosujemy?

Leczenie ortodontyczne w Triclinium jest prowadzane w oparciu o technikę CAD (Coordinated Arch Development). Leczymy nią wady u dzieci i u dorosłych. Jest to najnowocześniejsza i optymalna technika leczenia ortodontycznego, która pozwala na stabilne wyleczenie wady zgryzu u ponad 98% pacjentów, w dodatku bez ekstrakcji zębów. Jej głównym założeniem jest leczenie ortodontyczne z użyciem małych i fizjologicznych sił, które działając wielokierunkowo, w efekcie końcowym powodują ustawienie zębów w tzw. przestrzeni neutralnej to znaczy takiej, gdzie siły mięśni warg i policzków oraz języka równoważą się nie wpływając na niepożądany ruch zębów.

Technika CAD została opracowana w USA. W Polsce wciąż jest jeszcze nowością, chociaż jest już grupa ortodontów, którzy wprowadzili CAD do swojej praktyki.

Najważniejszą różnicą pomiędzy techniką CAD, a dotychczas stosowaną techniką z użyciem aparatów stałych jest trwałość wyleczenia i bardzo ładny efekt estetyczny. Klasyczna ortodoncja najczęściej zaczyna leczenie stosując od razu aparat stały, co często prowadzi do nadmiernego wychylania zębów przednich, powstania zaników dziąsłowych, trudności w uzyskaniu prawidłowego zwarcia, a w rezultacie znaczne ryzyko nawrotu wady i konieczność noszenia aparatów retencyjnych przez całe życie.

Technika CAD to bardziej kompleksowe podejście do leczenia wad zgryzu. W pierwszej fazie leczenia stosuje się specjalistyczne aparaty dodatkowe (w skrócie opisane poniżej), na przykład Lip Bumper lub GMD, których celem jest rozbudowanie łuków zębowych szczęki i żuchwy, w celu przygotowania miejsce dla nieprawidłowo ustawionych zębów, które muszą być przesunięte we właściwe miejsce. W drugim etapie leczenia konieczne staje się leczenie aparatem stałym.

Technika CAD pozwala na osiągnięcie stałych efektów leczenia bez ryzyka nawrotu wady, ponieważ skupia się nie tylko na prostowaniu zębów, ale też rozbudowie kości szczęki żuchwy i szczęki, oraz mieszczeniu wyprostowanych zębów w przestrzeni neutralnej. Rezultatem takiego leczenia jest nie tylko piękny szeroki uśmiech bez ekstrakcji zębów, ale również odmłodzenie wyglądu twarzy.

Co mnie jako pacjenta czeka w gabinecie ortodontycznym ?

Sukces leczenia ortodontycznego zależy w dużym stopniu od prawidłowego jego zaplanowania. Dlatego podczas pierwszej wizyty konieczny jest wywiad lekarski, badanie wewnątrz- i zewnątrzustne, zrobienie fotografii twarzy i uzębienia pod różnym kątem, wykonanie zdjęć rentgenowskich czaszki oraz pobranie wycisków do wykonania kopii uzębienia pacjenta (modeli diagnostycznych). Wszystkie te czynności są niezbędne do prawidłowej oceny wady zgryzu oraz zaplanowania prawidłowego leczenia

Na kolejnej wizycie lekarz rozmawia z pacjentem o planie leczenia wady. Jest to bardzo ważny element, ponieważ pacjent powinien być świadomy przed podjęciem decyzji ile czasu będzie trwać leczenie i jak będzie przebiegać.
Po zaakceptowaniu planu leczenia rozpoczyna się właściwa terapia, która uzależniona jest od rodzaj wady. Czasami jest to założenie aparatu stałego czyli naklejenie zamków na zęby i założenie drutów. Natomiast jeśli w planie leczenia jest uwzględniony w pierwszej fazie terapii inny aparat, na przykład typu GMD, TPA lub LB to założenie aparatu stałego jest odroczone do zakończenia pierwszej fazy leczenia.

Czas trwania leczenia ortodontycznego jest zróżnicowany, w dużym stopniu zależny od rodzaju wady zgryzu. Można w przybliżeniu powiedzieć że leczenie trwa od 1 do 3 lat.

Zobacz jak wygląda prostowanie zębów.