
Wiele preparatów i urządzeń, które znamy głównie z zastosowania w medycynie estetycznej, jest wykorzystywanych również w standardowej medycynie i daje znakomite efekty terapeutyczne w leczeniu typowych schorzeń.
Wśród nich możemy wymienić na przykład:
- osocze bogatopłytkowe – to jeden z najlepszych zabiegów rewitalizujących skórę. Jak żadna inna substancja, osocze bogatopłytkowe stymuluje komórki, usprawnia ich pracę i nakłania je do lepszej wymiany. Jest dla nich jak paliwo. Wszystko za sprawą zawartych w nim płytek krwi i czynników wzrostu, które wywołują naturalne reakcje regeneracyjne organizmu. Dzięki temu gojenie się ran po inwazyjnych zabiegach przebiega szybciej, a skóra odbudowuje się prawidłowo.
Takie działanie osocza bogatopłytkowego powoduje, że preparat świetnie sprawdza się w leczeniu trudno gojących się ran, odleżyn czy u osób obłożnie chorych albo w przypadku leczenia ciężkiego i groźnego powikłania cukrzycy, jakim jest stopa cukrzycowa. Osocze bogatopłytkowe wstrzykuje się również w stawy ze zwyrodnieniami np. kolano, (nie mylić z dolegliwościami reumatycznymi). Daje też ono bardzo dobre rezultaty regeneracyjne nerwów i uśmierzające ból po infekcji półpaścem.
- Kwas hialuronowy – najbardziej popularny wypełniacz, stosowany do powiększania ust, czy policzków, a także niwelowania asymetrii. Od niedawana wstrzykuje się go również ze wskazań medycznych w wokół długo gojących się ran, ponieważ kwas hialuronowy odtwarza mikrośrodowisko sprzyjające się gojeniu skóry. Podaje się go też w przypadkach zwyrodnień stawów. Np. dzięki temu, że go wstrzykujemy w kolano, dochodzi do poprawy właściwości płynu maziowego, zwiększenia zakresu ruchomości stawu oraz ograniczenia bólu. Niestety, efekty są kilkumiesięczne, ponieważ kwas się wchłania.
- Toksyna botulinowa – kolejny preparat, który zrobił karierę w medycynie estetycznej. Jej działanie polega na tym, że po podaniu na kilka miesięcy paraliżuje mięśnie (nie skórę!), w które zostaje wstrzyknięta. Pomaga w osiągnięciu efektu odmłodzenia, ponieważ w momencie jej podania, przykurcz ustępuje, a mięsień się rozkurcza, powodując również rozciągnięcie spoczywającej na nim skóry. Tym samym zmarszczki się rozprostowują.
Zanim jednak botoks trafił do gabinetów medycyny estetycznej, stosowany był w leczeniu chorób neurologicznych. Także i dziś pomaga w leczeniu zaskakujących problemów, niekoniecznie związanych z urodą. Można tu wymienić m.in. migreny – botoks podany w mięśnie głowy i szyi, znacząco zmniejsza częstotliwość występowania migren. Jeśli ktoś skarży się na częste bóle migrenowe, np. raz w tygodniu, to toksyna boutlinowa może spowodować, że będą pojawiały się ok. dwa razy rzadziej niż dotychczas. Toksyna botulinowa stosowana jest również w leczeniu pęcherza nadreaktywnego, schorzenia, w którym występują objawy takie jak parcie na mocz i częste oddawanie moczu. W tym przypadku źle pracują mięśnie pęcherza. Preparat daje dobre efekty lecznicze również u ludzi ze stwardnieniem rozsianym osób, po paraliżach połowicznych oraz ze spastycznością (nadmiernym napięciem) mięśni. Poza tym botuliną leczymy bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, a także nadpotliwość, poprzez blokowanie działania gruczołów.
- Przeszczep tłuszczu – zabieg znany z zabiegów medycyny estetycznej, które mają na celu wymodelowanie ciała. Ma również wskazania medyczne. W tym autologicznym preparacie znajduje się dużo komórek macierzystych, dlatego podaje się go również np. w stawy, po to aby je zregenerować. Podobnie, jak w przypadku osocza bogatopłytkowego, dochodzi do pobudzenia organizmu do naturalnej regeneracji, dlatego efekty są długotrwałe.
- Laseroterapia – jest bardzo szeroko wykorzystywana w medycynie estetycznej, w odmładzaniu skóry i usuwaniu defektów, takich jak np. trądzik, przebarwienia, naczynka, usuwanie zbędnego owłosienia, drobnych zmian skórnych itp. Ma ona bardzo szerokie zastosowanie w całej medycynie. Np. w ginekologii do leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu, leczenia zespołu rozluźnionej pochwy, poprawiając zdrowie intymne i komfort pacjentki. Laseroterapia ma również wskazania medyczne np. w przypadku usuwania poważnych blizn pooparzeniowych. Tym samym laserem możemy odmładzać i odświeżać skórę, jak i leczyć duże obszary blizn tego typu po wypadkach
Jak widać, często te same preparaty i urządzenia mają zastosowania nie tylko urodowe, ale i zdrowotne. Nawet w gabinetach medycyny estetycznej mogą być stosowane z różnych przyczyn, nie tylko stricte poprawiających urodę, ale też bardziej zdrowotnych – usuwających poważny defekt utrudniający codzienne funkcjonowanie, sprawiający ból i dyskomfort. Najmłodszy pacjent doktora Wasiluka miał 9 miesięcy, a najstarszy 90 lat. I ani jeden, ani drugi, nie zgłosił się do niego z chęci upiększenia się, ale z potrzeby wyleczenia właśnie poważnych defektów ciała, na co pozwoliły te same metody, które sprawiają również, że po prostu stajemy się ładniejsi.