OFERTA

Wszystko, co powinniście wiedzieć o epilacji laserowej
20-01-2019

Raz na zawsze pozbyć się zbędnego owłosienia… to marzenie wielu ludzi. Tradycyjna depilacja to długotrwały i czasami nieprzyjemny proces, a do tego trzeba często go powtarzać. Tymczasem medycyna estetyczna jest doskonałym sposobem na trwałe usuwanie włosów. Trzeba tylko wiedzieć, od czego zależy skuteczność tego typu metod. W tym wpisie opowiemy Wam o epilacji laserowej, która jest najskuteczniejszym sposobem na trwałe usunięcie niechcianego owłosienia.

Epilacja laserowa – jak to działa?

Poprzez proces epilacji rozumiane jest po prostu… usunięcie włosa raz na zawsze. W tym celu należy poparzyć i trwale uszkodzić umiejscowioną głęboko w skórze cebulkę. Jest ona bowiem żywą strukturą, odpowiedzialną za produkcję włosa.

Światło wykorzystywanego w tym celu lasera zamieniane jest w ciepło, które z kolei jest pochłaniane przez cebulkę, a właściwie przez zawarty w niej barwnik. W ten sposób cebulka obumiera, włos wypada, a kolejne od tej pory już nie rosną.

Koncepcja depilacji laserowej sprowadza się do tego, aby mocno podgrzać samą cebulkę włosową, bez jednoczesnego poparzenia skóry, która również zawiera barwnik i w której cebulka jest umiejscowiona. Laser do epilacji, a konkretnie jego światło, musi być więc bardzo selektywne. Tylko dzięki temu zabieg może być skuteczny, a przede wszystkim bezpieczny.

Epilacja laserowa nie dla każdego

Skuteczność epilacji laserowej zależy od kilku czynników: od koloru oraz grubości włosów, a także karnacji (fototypu) osoby epilowanej. Można powiedzieć, że cebulki warunkują wszystko: to, jakie mamy włosy, jaki mają kolor i jaka jest ich kondycja: czy są cienkie, czy grube. Im ciemniejsza jest cebulka (im ciemniejszy w niej barwnik, więcej melaniny), tym ciemniejszy jest też sam włos. Im większa cebulka, tym grubszy włos, a więc barwnika również jest w niej więcej. Uszkadzanie najciemniejszych i największych cebulek (zawierających najwięcej ciemnego pigmentu, w którym najłatwiej kumuluje się energia lasera), a więc epilacja ciemnych i grubych włosów, jest najprostsza. Z kolei siwych włosów nie można usunąć za pomocą epilacji laserowej w ogóle. To dlatego, że są one zupełnie pozbawione pigmentu.

Trzeba też mieć na uwadze, że skuteczność zabiegu zależy również od różnicy w kolorze pomiędzy cebulką a skórą. Im większy jest kontrast między włosem a skórą (im ciemniejsze włosy i jaśniejsza skóra), tym zabieg epilacji laserowej będzie skuteczniejszy. Jest to spowodowane faktem, że można wówczas użyć odpowiednio dużych parametrów naświetlania, które pozwalają uszkodzić cebulkę włosa, jednocześnie nie obawiając się, że laser poparzy samą skórę. Z tych samych względów nie stosuje się epilacji u osób czarnoskórych, u których nagromadzenie melaniny w skórze jest zbyt duże, przez co ryzyko poparzenia jest ogromne.

Typowa polska karnacja umożliwia wykonywanie epilacji laserowej u każdej osoby. Możemy usunąć praktycznie wszystkie rodzaje włosów, z wyjątkiem meszku i cieniutkich jasnych włosów. Włosy grube, zarówno czarne jak i blond, praktycznie zawsze poddadzą się epilacji laserowej. Choć z włosami średniej grubości w ciemnym kolorze również poradzimy sobie bez przeszkód, to już w przypadku włosów blond o tej samej średnicy bywa różnie.

Ile zabiegów dla satysfakcjonującego efektu?

Ok. 6 zabiegów, które powinny być powtarzane co 4-6 tygodni. Zazwyczaj tyle potrzeba, aby na stałe usunąć włosy przy pomocy epilacji laserowej. Wynika to z różnych etapów wzrostu włosa. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu, część w fazie odpoczynku, a część w fazie wypadania. Najwięcej melaniny gwarantującej skuteczność zabiegu znajduje się w fazie wzrostu włosa. Podczas pierwszego zabiegu usuwamy więc tylko włosy w fazie wzrostu. Następnie trzeba odczekać kilka tygodni, aż pozostałe wejdą w odpowiedni etap. Żeby zabieg był więc naprawdę skuteczny, ważna jest więc konsekwencja w jego regularnym wykonywaniu. Trzeba też pamiętać, że epilacja laserowa pozwala usunąć na trwałe ok. 80-90% włosów. Na szczęście, nieusunięte pozostają wyłącznie te najcieńsze, najsłabsze włosy.

Jakie typy urządzeń najlepsze do epilacji laserowej?

Gwarancją skuteczności zabiegu jest dobry, prawidłowo używany laser do epilacji. Najczęściej wykorzystywane w Polsce są lasery diodowe, które choć nie są złe, to zabiegi nimi wykonywane są dość bolesne. Ich popularność wynika z faktu, że są to sprzęty produkowane globalnie – w Ameryce, Izraelu i Azji. Przeciętny fototyp skóry w tych krajach jest ciemniejszy niż w Polsce. Z tego powodu głównie produkowane są tam sprzęty działające na fototypy skóry tamtejszej populacji. Zabiegi nimi wykonywane dają więc zadowalające rezultaty, jednak łatwiej można się nimi poparzyć, bo są one nieco mniej bezpieczne.

Z kolei laserem najlepiej dostosowanym do polskiej populacji, jest laser aleksandrytowy. Zabiegi nim wykonywane są najmniej bolesne, a przy tym najbezpieczniejsze. Najtrudniej jest nim poparzyć i wywołać przebarwienia, a przy tym zabiegi są w tym przypadku najbardziej skuteczne. Niestety, urządzenie tego typu jest rzadziej spotykane w polskich gabinetach.

Trzecim typem urządzeń, którymi można wykonywać epilację, są lasery neodymowo-yagowe. Są to lasery „ostatniej szansy”, wykorzystywane wtedy, kiedy żadne z wymienionych wcześniej nie przynoszą w naszym przypadku pożądanych rezultatów. Urządzenia te są bardzo bezpieczne, jednak zabiegi z ich użyciem są też bardzo bolesne. Penetrują one bardzo głęboko, dlatego stosuje się je głównie wtedy, kiedy inne urządzenia nie przynoszą efektów. Jest to też laser, który najlepiej sprawdza się przy depilacji robionej u mężczyzn, którzy również z takich zabiegów korzystają. Laser ten jest idealny do usuwania np. zarostu, w przypadku którego cebulki są położone głębiej niż w przypadku innych włosów.

A bezpieczeństwo?

Choć dość inwazyjne, zabiegi epilacji laserowej są bezpieczne. W trakcie zabiegu parzymy cebulki włosa, więc ewentualne powikłania, które mogą wystąpić, to poparzenia i przebarwienia skóry. Dlatego tak istotne jest, aby trafiać do dobrych, sprawdzonych specjalistów. Tylko oni zawsze będą potrafili dobrać odpowiednie parametry urządzenia do rodzaju włosa i karnacji pacjenta. Wykonanie zabiegu zbyt mocno – poskutkuje powikłaniami. Zabieg zbyt słaby – jedynie pobudzi cebulki do wzrostu zamiast do wypadania, więc przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego.

Jednocześnie pamiętajmy, że aby zabieg był skuteczny, musi być przy nim odczuwalny lekki ból. Oczywiście, w zależności od wykorzystywanego lesera, bólu będzie inny, jednak cebulka, aby mogła być usunięta, musi zostać poparzona. Pewne natężenie bólu jest więc w tym wypadku po prostu nieuniknione.

Kiedy epilacja laserowa jest szczególnie wskazana?

Zabiegi epilacji laserowej są polecane wszystkim osobom, które chcą usunąć włosy. Jednak jest też grupa ludzi, którym metoda ta jest szczególnie zalecana. Po pierwsze epilację laserową szczególnie polecamy osobom z wrastającymi w skórę włosami. W ich przypadku za pomocą tej metody usuniemy przyczynę uciążliwego problemu. Drugim przypadkiem są pacjenci z włosami tak mocnymi i czarnymi, że nawet po zwyczajnej depilacji czy ogoleniu mają widoczne czarne kropki. W trakcie depilacji laserowej usuwamy cebulki tych włosów, a więc czarne kropki też nie będą już widoczne. Trzecią sytuacją, w której depilacja laserowa jest według nas wręcz wskazana, jest rogowacenie okołomieszkowe. Rozumiemy przez to stany zapalne wokół mieszków włosowych, w postaci czerwonych kropek. Bardzo ciężko poradzić sobie z nimi inaczej, niż po prostu poprzez usunięcie cebulek. Wskazaniem u reszty osób jest po prostu estetyka i wygoda.

Epilacja laserowa to sposób na trwałe usunięcie większości niechcianego owłosienia. Aby metoda przyniosła oczekiwane efekty, zabieg trzeba powtórzyć kilkukrotnie. Dlatego, jeśli chcecie mieć na lato piękne i gładkie ciało, zabiegi warto zacząć już dziś. Jak się okazuje, jest to metoda sprzyjająca nie tylko estetyce, ale i wyeliminowaniu niektórych stanów zapalnych.


Zapisz się na newsletter

Chcesz otrzymywać od nas co miesiąc ciekawe informacje i bonusy?

Subscribe to our newsletter


W celu ochrony Twoich danych, zapisując sie na nasz newsletter akceptujesz politykę prywatności.

Subscribe to our newsletter


W celu ochrony Twoich danych, zapisując sie na nasz newsletter akceptujesz politykę prywatności.