Poradnik Triclinium

Usta jak marzenie – wszystko na temat ich powiększania i modelowania

Usta jak marzenie – wszystko na temat ich powiększania i modelowania

15-04-2018

Zabieg powiększania i modelowania ust kwasem hialuronowym należy nadal do najbardziej popularnych wśród pacjentek. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to prosty i bezpieczny zabieg, dający praktycznie natychmiastowe efekty. Pod warunkiem, że jest odpowiednio wykonany dobrej jakości preparatem. Zobaczcie więc jak powiększać i modelować usta tak, aby były zawsze piękne.

Cel zabiegu  

Zwykle mówi się o powiększaniu ust. Jednak tak naprawdę zabieg polega na ich modelowaniu. Celem dobrze wykonanego zabiegu tego typu, powinno być nie tyle powiększenie ust, co nadanie im dobrego wyglądu. Miewamy usta zbyt wąskie, asymetryczne (różnica między prawą i lewa stroną lub między górną i dolną wargą), lub postarzone. Tak tak, ta część twarzy również traci z wiekiem odpowiednie napięcie, kąciki ust opadają, zaciera się granica między czerwienią wargową a skórą.

Rodzaje wypełniaczy

Oczywiście zabieg modelowania ust wykonuje się kwasem hialuronowym, jednak można to również robić wypełniaczami stałymi oraz własną tkanką tłuszczową. W Triclinium jednak zabieg tego typu wykonujemy jedynie przy użyciu najlepszej jakości kwasu hialuronowego o średniej gęstości (Restylane). Przy zastosowaniu wypełniacza stałego nie ma możliwości dalszego korygowania kształtu ust, zaś w przypadku wstrzykiwania własnej tkanki tłuszczowej nie mamy pewności, w jakim stopniu wchłonie się ona i ułoży pod skórą (trudno jest uzyskać precyzyjny i idealny efekt estetyczny).

W tym miejscu, mówiąc o wypełniaczach, pragniemy również przestrzec pacjentki, aby nie robiły tego typu zabiegów w podejrzanie niskiej cenie lub w miejscach o wątpliwej renomie. Niestety od tego, czy preparat ma odpowiednie certyfikaty i pochodzi ze sprawdzonego źródła zależy Wasze zdrowie i bezpieczeństwo. Wszelkie powikłania, z którymi coraz częściej przychodzą do nas z innych miejsc pacjentki, z prośbą, aby je ratować, takie jak reakcje alergiczne czy stany zapalne po zabiegu modelowania ust, są spowodowane złej jakości preparatem, nieprawidłowo zakwalifikowanym pacjentem i nieznajomością wykonania zabiegu.

Jakie efekty możemy uzyskać:

W ramach zabiegu modelowania ust można:

  • powiększyć usta;
  • wyrównać asymetrię;
  • wywinąć usta;
  • odtworzyć granicę pomiędzy czerwienią a skórą;
  • przywrócić odpowiednie proporcje;
  • unieść kąciki ust.

Jak modelujemy usta i od czego zależy dobry efekt

Przed wszystkim sprawdzamy, czy nie ma jakichś przeciwwskazań do zabiegu (czy pacjentka np. nie choruje na jakieś choroby autoagresji, które mogą być przyczyną późniejszych uczuleń na wypełniacz). Jeśli wszystko jest w porządku i pacjentka może być zakwalifikowana do zabiegu, aby uzyskać ładny, estetyczny efekt przed zabiegiem  dokładnie oglądamy twarz pacjentki zarówno z przodu, jak i z profilu, gdyż usta to układ przestrzenny i muszą wyglądać estetycznie z każdej strony.

Z małych i wąskich warg nigdy nie zrobimy dużych i wydatnych ust, a przynajmniej takich, które nie będą karykaturalne i będą ładnie komponować się z pozostałą częścią twarzy. Wyznajemy zasadę, że lepiej podczas pierwszego zabiegu wstrzyknąć mniej kwasu i w razie potrzeby za parę dni dodać wypełniacza, niż przesadzić i zyskać nienaturalny wygląd.Dlatego nawet wtedy, gdy pacjentka oczekuje dużej zmiany proponujemy rozłożenie zabiegu na dwa razy. Najlepiej postawić na naturalność i tylko nieznacznie ingerować w ich naturalny kształt. Dzięki mikrozabiegom twarz nabierze bardziej optymistycznego, młodzieńczego wyglądu.

Wykonanie zabiegu wymaga kilku-kilkunastu wkłuć, dlatego znieczulenie jest konieczne. Choć zabieg powiększania ust jest mało skomplikowany, to wymaga on wielkiej precyzji. Tylko wówczas uda nam się uniknąć przesady, a uzyskany efekt będzie naturalny. Poza tym nie wystarczy jedynie sprawnie wstrzyknąć kwas hialuronowy w wargi. Trzeba również umiejętnie rozprowadzić go w ustach, tak aby były one równomiernie i odpowiednio proporcjonalnie powiększone.

Lekarz wykonujący zabieg powinien znać kilka podstawowych faktów dotyczących ust: warga dolna zawsze jest szersza od górnej, usta w środkowej części są najszersze i od tego miejsca zwężają się ku bokom, łuk kupidyna powinien być widoczny i podkreślony. Poza tym specjalista w trakcie wstrzykiwania wypełniacza powinien kontrolować nie tylko to, jak usta wyglądają z przodu, ale również jak prezentują się z profilu. Zachowując te zasady o wiele łatwiej jest zakończyć zabieg sukcesem.

Usta pokryte się cieniutką skórą przechodzącą w błonę śluzową, dlatego bardzo dobry efekt znieczulenia uzyskuje się przy użyciu kremu znieczulającego, który działa już po 10 minutach. Drugi sposób to klasyczne znieczulenie nasiękowe: igłę wbija się od strony jamy ustnej. Wadą tej metody jest możliwość pojawienia się obrzęku lub zwiotczenia części wargi, przez co subtelne korekty są trudne do wykonania.

Przez około tydzień po zabiegu usta są nieco obrzęknięte i wyglądają na większe, niż będą ostatecznie. Końcowy efekt jest widoczny mniej więcej do dwóch tygodni.

Mniej znaczy więcej

Istnieją mikrozabiegi powodujące mikrozmiany, które mają kolosalny wpływ na to, jak postrzegana jest osoba, która im się poddała. Na pozór nic się nie zmieniło, nic (przynajmniej gołym okiem) nie widać, a jednak zaczynamy odbierać taką osobę jako młodszą, bardziej radosną, optymistycznie nastawioną do życia, szczęśliwszą. Na liście tego typu zabiegów jest modelowanie ust. Czasem wystarczy minimalnie podnieść kąciki ust, delikatnie poprawić ich kontur, odrobinę zmienić kształt, by dodać twarzy uroku i pewności siebie. Pod warunkiem oczywiście, że kobieta chce naprawdę poprawić swój wygląd (a nie zafundować sobie dwa precelki zamiast ust) i nie przeszkadza jej, że mimo iż miała zabieg i wydała na niego pieniądze to „nic nie widać”. Oczywiście trzeba pamiętać, że każdy ma inny gust, a ostatecznie chodzi o to, aby kobieta wyszła z gabinetu zadowolona i żeby czuła się z „nowymi” ustami komfortowo.

Jak długo utrzymuje się kwas hialuronowy w ustach
Kwas hialuronowy dedykowany do powiększania ust utrzymuje się w nich 3-4 miesiące (przy kolejnych zabiegach może być to dłużej, ok. pół roku).

Prawdy i Mity na temat modelowania ust kwasem hialuronowym
Usta po zabiegu kwasem hialuronowym wyglądają zdrowiej i pełniej, dlatego, że są wypełnione, napięte. Niestety kwas hialuronowy ich nie nawilży. To mit.

Czy kwas hialuronowy rozciąga usta? Zdecydowanie tak. Owszem, usta są jędrne po podaniu kwasu, natomiast gdy on się wchłonie, skóra zawsze jest luźniejsza niż była. Taka jest po prostu fizjologia skóry. Jeśli to naciągnięcie jej nie jest duże, to nie stanowi wielkiego problemu. Takie zachowanie się skóry ma swoje plusy i minusy. Jeśli podajemy HA po to, by zlikwidować asymetrię, jest to korzystne. Najgorzej jest wtedy, gdy powiększa się usta do znacznych rozmiarów. Skóra się bardzo wtedy zmienia. To nie musi być widoczne na zewnątrz, ale wystarczy dotknąć ust, aby się o tym przekonać.

Czy kwas hialuronowy pobudza produkcje kolagenu? Nie jest to prawda. Sam preparat nie ma właściwości pobudzających produkcję kolagenu. To, że może zmieniać się struktura skóry jest efektem zwłóknień, a to nie to samo, co działanie biostymulacyjne takie jak np. przy podaniu kwasu l-polimlekowego. Zwłóknienia po kwasie hialuronowym są efektem niepożądanym.

Zobacz jak wygląda zabieg modelowania ust kwasem hialuronowym

Chcesz otrzymywać od nas co miesiąc ciekawe informacje i bonusy?

Zapisz się na newsletter

Subscribe to our newsletter

Zobacz przykładowy newsletter.
Szanujemy i chronimy twoją prywatność. Przeczytaj o naszej polityce prywatności.

Subscribe to our newsletter

Zobacz przykładowy newsletter.
Szanujemy i chronimy twoją prywatność. Przeczytaj o naszej polityce prywatności.