OFERTA

Na pierwszej wizycie u stomatologa
04-05-2019

Zęby mleczne wymagają odpowiedniej higieny i kontroli dentystycznych. Należy je utrzymać w jak najlepszym stanie, aż do ich naturalnej wymiany. To bardzo ważne dla dobra późniejszego uzębienia stałego. Jeśli zastanawiasz się, kiedy po raz pierwszy zabrać swoje dziecko do stomatologa, trafiłeś na odpowiedni tekst. Nasza ortodontka i autorka bloga Mama Ortodonta, dr Kamila Wasiluk, tłumaczy, że podczas kontroli mały pacjent oswaja się z gabinetem i dentystą, a dla opiekunów jest to moment na rozmowę z lekarzem, który powinien wyjaśnić im kwestie związane z uzębieniem mlecznym.

 Pierwszy raz u dentysty dziecko powinno pojawić się między 6 a 12 miesiącem życia, kiedy pojawiają się już u niego pierwsze zęby mleczne. Jest to tzw. wizyta adaptacyjna. To odpowiedni moment, wcale nie za wczesny, aby skontrolować już stan jamy ustnej malucha i nauczyć rodziców odpowiedniej profilaktyki. Niektórych może zdziwić tak wczesny czas, przecież dziecku zaczynają się wtedy dopiero wyrzynać pierwsze ząbki. Jednak właściwe dbanie o zdrowie zębów mlecznych i unikanie ich przedwczesnej utraty jest kluczowe również dla zdrowia zębów stałych oraz prawidłowego rozwoju zgryzu.

O higienę jamy ustnej dziecka powinniśmy tak naprawdę dbać już od samych jego narodzin. Zęby myć pastą i szczoteczką już od pierwszego ząbka oraz zgłaszać się na wizyty kontrolne od momentu wyrzynania się pierwszych mleczaków.

 

Dlaczego wczesne wizyty kontrolne u stomatologa są tak istotne?

Na pierwszych, wczesnych wizytach kontrolnych, stomatolog sprawdza, czy rozwój uzębienia mlecznego u dziecka przebiega prawidłowo. Oceniany jest m.in. stan szkliwa, a rodzice dowiadują się wszelkich kwestii dotyczących kolejności wyrzynania zębów, profilaktyki próchnicy i wad zgryzu, higieny, a także diety sprzyjającej zębom malucha. Taka wizyta ma na celu głównie rozmowę rodzica z dentystą. To moment na to, aby uzyskać fachową wiedzę od specjalisty.

Badanie podczas pierwszej wizyty u stomatologa jest krótkie, a przy tym bardzo istotne. Dentysta jest w stanie wychwycić początki próchnicy już na bardzo wczesnym etapie, kiedy rodzic sam może jeszcze jej nie zauważać. Tymczasem już u niemowląt może pojawić się tzw. próchnica butelkowa, która ma duży związek ze sposobem karmienia dziecka. Jeśli na przykład maluch zasypia z butelką w buzi lub wybudza się w nocy i pije modyfikowane mleko albo, co gorsze, słodkie herbatki,  to takie zachowania mogą prowadzić do gwałtownego rozwoju próchnicy. W takim wypadku konieczne jest jak najszybsze leczenie ząbków objętych próchnicą.

Regularne wizyty kontrolne u dentysty już od wczesnego dzieciństwa pełnią jeszcze inne bardzo ważne funkcje – adaptacyjną i wychowawczą. Nie tylko dbamy w ten sposób o zdrowie zębów i jamy ustnej dziecka, ale przyzwyczajamy je również do wizyt w gabinecie stomatologicznym. Uczy się więc ono, że tak jak powinniśmy wykonywać regularne badania okresowe, tak samo profilaktycznie trzeba też kontrolować stan jamy ustnej u stomatologa. Najgorsza sytuacja, jaka może się zdarzyć, to pierwsza wizyta malucha u dentysty z powodu bólu zęba. Nietrudno sobie wyobrazić, jaką traumę może przeżyć dziecko, u którego lekarz będzie musiał leczyć lub co gorsza usuwać bolący ząb. Bardzo ważna jest również postawa opiekunów, którzy nawet jeśli mają własne negatywne doświadczenia i złe skojarzenia ze stomatologiem, nie powinni zrażać i straszyć nim dzieci. Nie powinny one nigdy usłyszeć pytań o to, czy boją się wizyty lub czy w jej trakcie ich coś bolało. Takie zwroty niepotrzebnie wzbudzają w dzieciach lęk i niepokój.

 

Jak przebiega pierwsza wizyta w gabinecie?

Ocena stanu zdrowia jamy ustnej u małego dziecka trwa bardzo krótko. Dziecko może siedzieć na kolanach rodzica. Lekarz zagląda do jego jamy ustnej, ogląda zęby, dziąsła, sprawdza wędzidełka wargowe i  podjęzykowe.

Taka wizyta powinna być poświęcona głównie na rozmowę. Stomatolog powinien poinstruować nas, jak prawidłowo dbać o zęby dziecka, jakiej szczoteczki i pasty używać (dla wielu rodziców zaskakujące jest, że stosujemy je już od pierwszego ząbka.) Lekarz powinien również rozwiać wątpliwości rodziców w kwestii stosowania past z fluorem. Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej zaleca, aby pasta dla dzieci między 6. a 36. miesiącem życia zawierała 1000 ppm fluoru. Powinna być ona stosowana w śladowej ilości. Ważne więc, aby w trakcie pierwszej wizyty dentysta pokazał rodzicowi, jaką dokładnie ilość pasty nakładamy.

Ważne również, aby rozmowa obejmowała również temat diety dziecka. Stomatolog wyjaśnia, co powinno ono jeść, a jakich produktów należy unikać, aby zęby malucha były zdrowe, a zgryz prawidłowo się rozwijał. W profilaktyce próchnicy wiele zależy od odpowiedniego żywienia. Bardzo ważne jest to zwłaszcza u małych dzieci, u których dopiero pojawiają się pierwsze bardzo delikatne zęby mleczne. Kiedy zaczynamy rozszerzać niemowlakowi dietę, zupełnie niepotrzebne są mu słodkie soki czy herbatki, zwłaszcza podawane nocą. W wieku przedszkolnym, gdy dziecko już dobrze gryzie, w ramach przekąski bardzo wskazane są twarde owoce i warzywa. Są one nie tylko zdrowe, ale wspomagają też mechaniczne oczyszczanie zębów i wpływają na prawidłowy rozwój szczęk. Ograniczajmy za to węglowodany proste, czyli słodycze, białe pieczywo, soki oraz wszelkiego typu ciągnące i oblepiające zęby produkty, które zalegają na nich bardzo długo.

Warto również, żeby rodzic porozmawiał z dentystą o wpływie długiego karmienia piersią na zdrowie zębów dziecka. Cześć stomatologów jest przeciwnych nocnemu karmieniu piersią po ukończeniu przez dziecko 1 r.ż. Osobiście uważam jednak, że do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie. Jeśli maluch ma zdrowe zęby i ryzyko wystąpienia próchnicy oceniane jest jako bardzo niskie, to nie ma powodu do odstawiania dziecka od nocnego karmienia piersią. Oczywiście pod warunkiem, że równocześnie dbamy o dobrą, zdrową dietę i perfekcyjną higienę jamy ustnej.

Rozmowa na temat diety powinna obejmować również temat nauki gryzienia i prawidłowego połykania. Lekarz stomatolog podczas pierwszej wizyty powinien omówić z rodzicem, jeśli zachodzi taka potrzeba, kwestię nawyków dziecka, takich jak używanie smoczka czy ssania palca. To tematy bardzo ważne z punku widzenia profilaktyki wad zgryzu i nauki prawidłowej wymowy.

 

Jak często?

Podczas pierwszego spotkania dentysta powinien wyznaczyć termin kolejnej wizyty kontrolnej. Zwykle odbywają  się one co 3-6 miesięcy.


Zapisz się na newsletter

Chcesz otrzymywać od nas co miesiąc ciekawe informacje i bonusy?

Subscribe to our newsletter


W celu ochrony Twoich danych, zapisując sie na nasz newsletter akceptujesz politykę prywatności.

Subscribe to our newsletter


W celu ochrony Twoich danych, zapisując sie na nasz newsletter akceptujesz politykę prywatności.