Poradnik Triclinium

Kity i mity medycyny estetycznej

Kity i mity medycyny estetycznej

22-08-2018

Branża medycyny estetycznej staje się coraz bardziej popularna, wiele osób decyduje się na poprawę swojego wyglądu, na wyleczenie niechciany blizn, czy przebarwień. To nic dziwnego, ponieważ technologia tak poszła w górę, że doświadczony specjalista jest w stanie wyleczyć pacjenta z jego największych kompleksów, w sposób bezpieczny i bez skutków ubocznych. Niestety popyt na zabiegi jest  tak ogromny, że wielu lekarzy, a nawet wiele gabinetów medycyny estetycznej próbuje to wykorzystać. Coraz częściej zdarza się, że lekarze promują daną metodę leczenie na objawy, których ona kompletnie nie dotyczy. Namawiają pacjentów do korzystania z urządzeń, które służą do leczenie zupełnie innych objawów.

Poniżej nasz specjalista medycyny estetycznej Marek Wasiluk, założyciel Kliniki Triclinium przedstawia najczęstsze kity i mity medycyny estetycznej:

 • Kwas hialuronowy w kremach – niestety nie działa, bowiem nie wchłania się, pozostaje na skórze, dlatego nie ma możliwości zadziałać wewnątrz. Ludzka skóra jest barierą, która nie przepuszcza dużych cząsteczek HA do środka.
 • Kwas hialuronowy doustny – w kontekście estetyki nie wprowadzi żadnych zmian. Nie spowoduje nagłego wypełnienia policzków, będzie krążył wraz z krwią i odłoży się w organizmie, ale nie wiadomo dokładnie, w którym miejscu.
 • Kwas hialuronowy mit nawilżenia – oczywiście kwas hialuronowy chłonie wodę, ale taki nieusieciowany, rzadki, który nawilża bardzo krótko się trzyma, a efekt nie jest długotrwały. Jeżeli kwas jest nieusieciowany po dwóch dniach rozpadnie się jego część, a po kolejnych dwóch rozpad się powtórzy. Można nakłuwać się raz w tygodniu w celu utrzymania efektu, ale jest to zarówno drogie jak i bolesne. Niestety nie istnieje możliwość długotrwałego nawilżenia za pomocą mezoterapii kwasem hialuronowym.
 • Podawanie kwasu hialuronowego pod oczy – jest bardzo polecanym zabiegiem, ale niestety jego efekt jest odwrotny od oczekiwanego. W szczególności w przypadku sińców pod oczami, częściej problem zostaje pogłębiony, powoduje obrzęki i zastój wody. Warto zapamiętać, że kwas hialuronowy jest przezroczysty i nie odbija promieniowania świetlnego tylko przepuszcza go. Dlatego właśnie poprawianie cieni pod oczami kwasem hialuronowym może jeszcze bardziej te cienie pogłębić. Doktor Marek Wasiluk podkreśla, że co raz więcej pacjentów przychodzi do niego z przykrymi skutkami stosowania HA pod oczy. Liczne obrzęki powstałe po jego aplikacji są bardzo trudne do usunięcia, nawet gdy kwas się rozpuści. Należy pamiętać, że w momencie powstania obrzęku należy go natychmiast usunąć, a nie czekać czy kwas sam się rozpuści.
 • Czas utrzymywania się kwasu hialuronowego – pacjenci powinni pamiętać, że wypełniacz ten utrzymuje się maksymalnie od trzech do ośmiu, dziesięciu miesięcy, oczywiście jego resztki będą się utrzymywały dłużej, ale efekt wizualny po upłynięciu około ośmiu miesięcy nie będzie już widoczny.
 • Wstrzykiwanie kolagenu – kolagen ten jest implantem, nie jest to własny kolagen tylko obce białko, najczęściej zwierzęce. Nie jest „nasz”, autologiczny, dlatego nie zadziała.
 • Kolagen w tabletkach – niestety nie wbuduje się on nigdy w skórę, zostanie strawiony tak samo jak inne produkty, które spożywamy, więc nie zdziała nic cudownego.
 • Botoks dla starszych osób – jest to zabieg prewencyjny, przeznaczony dla osób młodych ze skłonnościami do zmarszczek mimicznych. Toksyna botulinowa zapobiegnie marszczeniu się skóry i automatycznie zapobiegnie powstawaniu zmarszczek. Nie ma szans, żeby pozbył się on zmarszczek starczych.
 • Urządzenie do domowej depilacji IPL – urządzenie domowe przeznaczone są głównie dla laików. Z tego względu nie mogą posiadać dużej mocy, ponieważ ktoś mógłby zrobić sobie nim krzywdę. Zabiegi domowym IPL osłabia włosy, ale niestety trwale ich nie usuną.
 • Powierzchniowe zabiegi i kremy na rozstępy – niestety delikatne i powierzchowne działania na usunięcie rozstępów nie będą działać np. mezoterapia różnymi preparatami np. osoczem, ale zarówno kremy na rozstępy są za słabe, nie działają głęboko na ubytki. Trzeba zadziałać mocno na wnętrze tkanki, aby je poprawnie zaleczyć, niestety wszelakie powierzchniowe działania nie dadzą żadnych efektów.
 • Peelingi na przebarwienia, laser frakcyjny albo stosowanie kremów – niestety metody te są ogromnym kitem medycyny estetycznej. Lekkie peelingi kosmetologiczne są oczywiście bezpieczne i delikatne, ale nie działają tak dobrze, bo są za słabe. Natomiast mocne peelingi oraz laser frakcyjny jeszcze bardziej pogłębiają przebarwienia, a w szczególności te o podłożu hormonalnym.
 • Elektrokoagulacja, RF na zamykanie naczynek – jeden z bardziej rozreklamowanych zabiegów, a niestety za jego pomocą bardzo trudno jest zamknąć naczynko, aby nie pojawiły się trwałe blizny.
 • Karboksyterapia pod oczy – działa na sińce, niestety dużo łatwiej jest stworzyć stan zapalny, niż cokolwiek wyleczyć.
 • Zabiegi odchudzające – jedynie liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu daje pożądany efekt. Wszystkie pozostałe nieinwazyjne zabiegi nie dadzą żadnych efektów. Jeżeli zabieg liposukcji wykonywany jest poprawnie to za jednym razem usunięte zostanie ok 3 mm. Jeżeli zabiegi odchudzające są reklamowane przez inne gabinety, jako pozwalające cudownie schudnąć jest nieprawda! Owszem wspomagają dietę oraz ćwiczenia fizyczne, ale niestety działają punktowo i jedynie modelują a nie odchudzają.
 • Wielofunkcyjne urządzenie – np. lasery na wszystkie dolegliwości – nie ma takiego wielofunkcyjnego urządzenia, które magicznie działa na każdą dolegliwość. Należy zapamiętać, że nie ma uniwersalnych urządzeń! Na każdy nawet najmniejszy problem jest oddzielna metoda leczenia.

Dr Marek Wasiluk

Chcesz otrzymywać od nas co miesiąc ciekawe informacje i bonusy?

Zapisz się na newsletter

Subscribe to our newsletter

Zobacz przykładowy newsletter.
Szanujemy i chronimy twoją prywatność. Przeczytaj o naszej polityce prywatności.

Subscribe to our newsletter

Zobacz przykładowy newsletter.
Szanujemy i chronimy twoją prywatność. Przeczytaj o naszej polityce prywatności.