Jakie zabiegi wykonywać w zależności od wieku?
12-10-2018

Jakie zabiegi powinna wykonywać dwudziesto-, trzydziesto-, a jakie czterdziesto- lub piędziesięciolatka?

Nasi lekarze na początku podkreślają, że przede wszystkim musimy mieć na uwadze to, że nie można każdego mierzyć jedną miarą. Inaczej się starzejemy, inne defekty nam przeszkadzają, inaczej funkcjonuje nasz organizm. Jeśli ktoś np. choruje przewlekle to nie będzie mógł korzystać z dowolnych zabiegów, bo niektóre nie dadzą efektów właśnie z powodu choroby czy przyjmowanych leków, a inne mogą powodować powikłania. Warto też pamiętać, że nie ma całkowicie uniwersalnych urządzeń czy preparatów odmładzających i upiększających. Jednym słowem, nie każda metoda zadziała na każdego pacjenta lub nie wszystko na każdego pacjenta zadziała w równie dobrym stopniu. Dopiero mając na uwadze powyższe kwestie, można przejść do zasadniczej części pytania.

20 plus – zabiegi anti-aging

U dwudziestolatek celem jest przede wszystkim działanie, które opóźni procesy starzenia się skóry i utrzyma je jak najdłużej w zdrowej, pięknej kondycji. Zabiegi anti-aging zapewniają odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry, działają ochronnie oraz stabilizująco na tkanki. Wspomagają także naturalne procesy regeneracji i odnowy skóry, niwelując pojawiające się pierwsze, delikatne oznaki starzenia. Bardzo ważne jest, aby taką pielęgnację dostosować do indywidualnych potrzeb osoby, to zagwarantuje nam optymalny efekt. Przeciw dynamicznym zmarszczkom mimicznym idealnym zabiegiem jest toksyna botulinowa, która hamuje pracę mięśni i zapobiega częstemu zginaniu skóry. Zabieg jest mało inwazyjny, nie wymaga rekonwalescencji i jest bezpieczny. To zabieg przeznaczony właśnie dla młodszych osób, ponieważ uchroni je przed pogłębianie się zmarszczek. Regeneracji naskórka sprzyjają alfa-hydroksykwasy, czyli kwasy owocowe stosowane w postaci peelingów. Warto  zdecydować się chociażby na delikatne peelingii kosmetyczne. Najlepsze działanie odżywiające daje z kolei mezoterapia osoczem bogatopłytkowym. Preparat pozyskiwany z własnej krwi pacjenta jest jak paliwo dla komórek. Ostrzykiwanie skóry osoczem boatopłytkowym powoduje mocne usprawnienie pracy skóry, a przez to jej odżywienie i lepszą kondycję.

30 plus – pierwsze zabiegi odmładzające i regeneracja po ciąży

Jednym z najczęstszych powodów, dlaczego kobiety około trzydziestego roku życia zgłaszają się do Triclinium są skutki, jakie odcisnęła na ich ciałach ciąża. Nadmiar tkanki tłuszczowej, rozciągnięta i mało jędrna skóra brzucha, rozstępy i cellulit – z tym bagażem mogą sobie poradzić zabiegi medycyny estetycznej. Zabiegi, które przywracają skórze odpowiednią jędrność i elastyczność to frakcyjna radiofrekwecja mikroigłowa, HIFU. Z rozstępami najlepiej radzi sobie frakcyjna rf mikroigłowa. Natomiast możliwości usuwania zbędnej tkanki tłuszczowej jest wiele. Są bardziej i mniej inwazyjne tak jak kawitacja ultradźwiękowa, liposukcja czy lipoliza iniekcyjna. Wszystkie powinny być dobierane do miejsca i rodzaju tkanki tłuszczowej, jaką ma pacjentka.

Po trzydziestym roku życia pojawiają się pierwsze zmarszczki statyczne i bruzdy, a skóra twarzy zaczyna opadać. To czas kiedy warto zacząć korzystać z liftingujących zabiegów medycyny estetycznej. Metod jest wiele, ale w tym wieku powinniśmy stawiać bardziej na zabiegi regeneracyjne niż kamuflujące czy wypełniające. Metody takie jak laser frakcyjny, HIFU czy frakcyjna rf mikroigłowa pozwolą realnie odbudować skórę, poprzez wytworzenie w niej nowego kolagenu. Zabiegi korygujące takie jak kwas hialuronowy, szczególnie w dużych ilościach na tym etapie mogą powodować efekt sztuczności i być mało wystarczalne.

Metoda jest dobierana indywidualnie do każdego pacjenta. Najmocniejszą wersją odświeżającą skórę, którą  polecamy osobom w tym wieku jest zabieg ablacyjnym laserem frakcyjnym. Jego działanie polega na podgrzaniu i kontrolowanym uszkadzaniu skóry, w celu wymuszenia procesu jej odbudowy. Co nam daje takie silne uszkodzenie skóry? Poprzez nie możemy nakłonić organizm do samoczynnej odbudowy i regeneracji skóry, a dodatkowo złuszcza się ona przez co zostaje powierzchownie, bardzo mocno odświeżona.

45 plus – zabiegi silnie odmładzające

Kobiety w średnim wieku o ile chcą istotnie opóźniać proces starzenia i zachowywać młody wygląd, powinny zdecydować się na terapią intensywnie odmładzającą. Odmładzanie w tym wieku wymaga kompleksowej wiedzy i doświadczenia specjalisty oraz bardzo dobrze i różnorodnie wyposażonego gabinetu medycyny estetycznej, ponieważ objawy starzenia są już bardziej nasilone, i dobry efekt można uzyskać jedynie stosując połączenie rożnych metod. Przy zaawansowanych oznakach twarzy, bardzo ważna jest dobra diagnoza, czyli ocena, w jaki sposób zestarzała się twarz i ułożenie odpowiedniego planu terapii odmładzającej.

Terapia jest zazwyczaj dłuższa i skojarzona. W Triclinium  łączymy kilka różnych zabiegów regeneracyjnych, (które będą jednocześnie poprawiały jakość skóry, jej jedność, grubość jak i gładkość), zabiegów uzupełniających ubytki w tkankach oraz zabiegów liftnigujacych. Ważne jest, aby tak zintensyfikowane działania dały efekt, który będzie jak najbardziej naturalny – bez wrażenia sztuczności i jednocześnie realnie odmładzający, czyli cofamy oznaki starzenia, a nie jedynie je kamuflujemy.

60 plus – zabiegi silnie kamuflujące

W tym wieku objawy starzenia są wyraźnie widoczne, ale też jeszcze bardziej widać różnicę pomiędzy osobami. Dlatego, jeśli chcemy uzyskać naturalne i znaczne efekty odmłodzenia, a nie skorygować, jakiś jeden defekt, konieczne jest indywidualne dobranie terapii dla każdej osoby. Zabiegi regeneracyjne niestety nie dają już tak dobrych i szybkich efektów i zazwyczaj nie są wystarczające, i trzeba ich wykonać więcej i połączyć z innymi metodami, np. nici liftingujących, kwasu l-polimlekowego, kwasu hialuronowego. Niezmiennie od wieku złotym standardem w odświeżeniu skóry pozostaje zabiegi laserem frakcyjnym ablacyjnym.

Warto też pamiętać, że podobne problemy mogą mieć różną przyczynę u różnych osób czy w różnym wieku. Np. u 25-30-latkowie przychodzących do mnie z problemem cieni pod oczami, główną przyczyną powodującą ten problem prawie na pewno jest ścieńczała skóra i prześwitywanie naczynek. Będziemy więc działali albo w kierunku rozjaśnienia, albo pogrubienia skóry. Kiedy natomiast ze wspomnianymi cieniami pod oczami przychodzi osoba po czterdziestce, to prawdopodobnie przyczyną są tutaj zapadnięcia, które należy przede wszystkim wypełnić. U osoby 50+ ten sam problem może wynikać z jeszcze innych, poważniejszych powodów, a więc jeszcze inaczej trzeba będzie też do niego podejść.

Nie ma jednej uniwersalnej metody na ten sam problem u pacjentów z różnych grup wiekowych. Bardzo potrzebne i doskonale działające metody to HIFU i radiofrekwencja mikroigłowa, wypełniacze oraz biostymulatory, a także poprawiające jakość skóry lasery frakcyjne czy osocze bogatopłytkowe. Są to metody sprawdzone i skuteczne, ale u każdego zadziałają one jednak trochę inaczej i powinny być podawane w różnych ilościach.


Chcesz otrzymywać od nas co miesiąc ciekawe informacje i bonusy?

Zapisz się na newsletter

Subscribe to our newsletter


W celu ochrony Twoich danych, zapisując sie na nasz newsletter akceptujesz politykę prywatności.

Subscribe to our newsletter


W celu ochrony Twoich danych, zapisując sie na nasz newsletter akceptujesz politykę prywatności.