Poradnik Triclinium

Jak karmienie niemowlaka wpływa na rozwój jego zgryzu i zdrowie zębów w przyszłości

Jak karmienie niemowlaka wpływa na rozwój jego zgryzu i zdrowie zębów w przyszłości

08-08-2018

Już pierwsze miesiące życia człowieka i sposób karmienia znacząco wpływają na zdrowie zębów i rzutują na prawidłowy rozwój zgryzu w przyszłości. Każda mama powinna wiedzieć jak ważny jest kontakt między nią, a dzieckiem już w pierwszych miesiącach jego życia. Wpływa on nie tylko na budowanie więzi między maluszkiem a mamą, ale także na poprawny i zdrowy rozwój zębów jej dziecka.

Technika ssania

Nasza doktor Kamila Wasiluk radzi, aby od pierwszych dni życia dziecka uczyć go techniki ssania, ponieważ wpływa ona szalenie pozytywnie na rozwój twarzy dziecka, ale także na kierunek kształtowania się szczęki i żuchwy maluszka. Podczas karmienia piersią dziecko uczy się także oddychania przez nos. Warto podkreślić, że technika ssania pomaga przedostać się pokarmowi prosto do przełyku, co zapobiega powstawaniu próchnicy w późniejszym okresie życia.

Naturalny proces karmienia wpływa na poprawny rozwój szczęki maluszka

Nie każdy jest świadomy, że jama ustna malucha jest zupełnie inna, niż jama ustna starszego dziecka. Dzięki takiej budowie maluch może jednocześnie ssać i połykać pokarm swobodnie oddychając. Kobieca pierś idealnie dopasowuje się do kształtu buzi dziecka, dzięki czemu nie zagraża to powstawaniu krzywego zgryzu u dziecka. Podczas procesu karmienia dziecko wydobywa mleko z piersi matki za pomocą języka, przez co ćwiczy jego pionizację, która wspomaga prawidłowy rozwój szczęki. Proces ten wpływa na kształtowanie się odpowiednio szerokich łuków, w których przyszłe zęby będą miały odpowiednią ilość miejsca na prawidłowe wyrżnięcie się.

Mleko matki źródłem cennych składników

Matczyny pokarm dostarcza dziecku najpotrzebniejszych składników, niezbędnych do prawidłowego rozwoju, a także posiada naturalne przeciwciała hamujące wzrost próchnicy. Do substancji tych zalicza się np. laktoferynę – rodzaj białka hamujący wzrost i rozwój bakterii próchnicy tzw. Streptococcus mutans. Bogactwo oligosacharydów „odżywia” pożyteczne bakterie i ułatwia wzrost flory bakteryjnej w układzie pokarmowym dziecka.  Doktor Kamila Wasiluk podkreśla, że mleko matki nie traci swoich wartości odżywczych i spokojnie można podawać je także po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia.

Dobre nawyki dietetyczne

Niestety obecnie próchnica dotyka od 60 do około 90 procent dzieci na całym świecie. Za główne źródło tak ogromnego odsetku uznaje się brak odpowiedniej diety. Niestety dzieci coraz wcześniej sięgają po słodycze czy słodzone napoje, a nadmiar węglowodanów także należy do przyczyn rozwoju próchnicy. To bardzo ważne, aby na pierwszą wizytę do dentysty udać się ze swoim dzieckiem już po między szóstym a dwunastym miesiącem życia. Dentysta powinien być autorytetem w kwestii dbania o zęby i dawać cenne wskazówki rodzicom na temat diety, regularnych kontroli i odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Próchnica butelkowa

Problem tego typu próchnicy dotyczy przede wszystkim dzieci do czwartego roku życia, może on być dokuczliwy nie tylko dla maluchów karmionych piersią, ale głównie dla tych dokarmianych słodkimi napojami, czy herbatnikami. Trzeba też pamiętać o smoczkach, kubkach czy butelkach, które często wykonane są ze sztucznego materiału, który jest idealną pożywką dla bakterii. W celu uniknięcia powstawania próchnicy butelkowej należy w miarę wcześnie zacząć oduczać dziecko zasypiania oraz ciągłego przebywania ze smoczkiem w buzi. To właśnie podczas snu zmniejsza się ilość produkowanej śliny, która działa pozytywnie na zęby obmywając je i powodując spadek poziomu zakwaszenia jamy ustnej. Dobrą informacją jest fakt, iż powstawanie tego typu próchnicy jest kwestią indywidualną i nie każdy organizm jest podatny na tego typu bakterie.

Jakie są objawy próchnicy butelkowej i jak ją leczyć?

Klasycznymi objawami powstawania tego typu próchnicy u małych dzieci są białe i brązowe kropki na górnych siekaczach. Na początku pojawiają się one w okolicach dziąseł, a następnie rozprzestrzeniają się na powierzchni pozostałych zębów mlecznych. Nasza doktor Kamila Wasiluk radzi, aby rygorystycznie przestrzegać zasad higieny i mycia zębów. Należy nauczyć dziecko, aby po ostatnim posiłku dokładnie wyszczotkowało zęby, a następnie piło już tylko wodę. Z diety dziecka należy wykluczyć słodycze, słodkie napoje, herbatniki czy chrupki, które warto zastąpić świeżymi owocami i warzywami. Do najważniejszych metod zapobiegania próchnicy butelkowej należą: mycia dziąseł i zębów, mycie smoczka i łyżeczki dziecka, unikanie nadmiernej ilości cukrów i co najważniejsze ograniczenie jedzenie z butelki oraz regularne wizyty u stomatologa.

BLW – prawidłowym sposobem rozszerzenia diety

Bardzo ważną kwestia w odpowiednim rozszerzaniu diety dziecka jest analizowanie jego potrzeb, jeżeli widzimy, że dziecko interesuje się nowymi smakami, śmiało warto dawać mu nowe produkty do spróbowania. Bardzo dobrą i znaną metoda jest BLW, czyli Baby Led Weaning, która opiera się właśnie na zaufaniu dziecku i jego potrzebom. Bardzo ważne, aby podawać mu produkty w kawałkach, początkowo gotowane, miękkie np. marchewkę czy brokuł. Mają one pozytywny wpływ również na rozwój mięśni oraz kości twarzy stwarzając warunki do tego, że szczęka i żuchwa mają szansę na prawidłowy wzrost i rozwój oraz wpływa na tworzenie się szerokich łuków zębowych mieszczących wszystkie przyszłe zęby dziecka.

Dr Kamila Wasiluk 

Chcesz otrzymywać od nas co miesiąc ciekawe informacje i bonusy?

Zapisz się na newsletter

Subscribe to our newsletter

Zobacz przykładowy newsletter.
Szanujemy i chronimy twoją prywatność. Przeczytaj o naszej polityce prywatności.

Subscribe to our newsletter

Zobacz przykładowy newsletter.
Szanujemy i chronimy twoją prywatność. Przeczytaj o naszej polityce prywatności.