Poradnik Triclinium

Higiena jamy ustnej u osób z aparatami ortodontycznymi

Higiena jamy ustnej u osób z aparatami ortodontycznymi

13-09-2017

Osoby noszące aparat ortodontyczny wiedzą, że dbanie o codzienną higienę jamy ustnej jest mocno utrudnione. Dokładne oczyszczanie zębów zajmuje znacznie więcej czasu, niż wtedy, kiedy nie mieliśmy jeszcze aparatu. Warto jednak o to dbać w sposób szczególny, ponieważ kiedy już go zdejmiemy, będziemy mogli cieszyć się nie tylko prostymi, lecz również zdrowymi i zadbanymi zębami. Lekarze Triclinium, specjalizujący się w ortodoncji radzą, jak powinno wyglądać prawidłowe utrzymywanie higieny jamy ustne, żeby efekty terapii były jak najlepsze.

               

Z pewnością zestaw w postaci szczotki i pasty do zębów nie jest w pełni wystarczający. I to nawet u osób bez aparatów, ponieważ wykorzystując je, nie jest się w stanie oczyścić dokładnie wszystkich powierzchni zębowych. Dlatego nawet człowiek nie noszący jakiegokolwiek aparatu, powinien dodatkowo używać nici dentystycznej, z pomocą której jest w stanie dotrzeć tam, gdzie samą szczoteczką jest to po prostu niemożliwe.

 

Aparat dodatkowym utrudnieniem

Nosząc jakikolwiek aparat ortodontyczny tym bardziej nie wystarczy więc podstawowy zestaw w postaci szczoteczki i pasty. Zwłaszcza w przypadku aparatów zakładanych na stałe, wraz z przebiegającym wzdłuż zębów drutem. Trzeba wówczas dostawać się nitką pod drutem i w ten sposób docierać z nią do powierzchni stycznej. Pewnym ułatwieniem są tutaj specjalnego rodzaju nici, w których jeden koniec jest sztywny i umożliwia on prostsze manewrowanie nicią.

Oprócz zwykłej szczoteczki, z pewnością przyda się także szczoteczka międzyzębowa, a więc tzw. „ciorka”. Ona również umożliwia docieranie do powierzchni stycznych, jednak tylko wówczas, kiedy zęby są w wystarczającym stopniu rozsunięte (co akurat jest dość częste w przypadku noszenia aparatów). Szczoteczkami międzyzębowymi można również manewrować i usuwać płytkę nazębną z miejsc trudnodostępnych, takich jak zamki, czy inne elementy umiejscowione przy dziąsłach.

Istnieją również specjalnego typu szczoteczki z włosiem krótszym od środka i dłuższym na zewnątrz. To specjalne przystosowanie i ułatwienie właśnie dla osób z aparatami ortodontycznymi.

 

Płyny i inne pomoce

One również są jak najbardziej przydatne, jednak choćby płytki nazębnej można pozbyć się wyłącznie w sposób mechaniczny. Płyny charakteryzują się bardziej działaniem przeciwbakteryjnym czy odświeżającym. Nie polecamy jednak płynów na bazie alkoholu, ponieważ znacznie bardziej wysuszają one przestrzeń jamy ustnej.

Odrębnym tematem są irygatory, które w naszej opinii są niezbędnym przyrządem w ekwipunku każdego pacjenta z aparatem nazębnym. Po dokładnym umyciu i nitkowaniu zębów, bardzo często w jamie ustnej i tak pozostają drobinki czy pozostałości jedzenia, które są w stanie „skryć” się w całkowicie niedostępnych elementach aparatu (np. w zamkach). Żadną metodą mechaniczną praktycznie nie jest się w stanie dotrzeć, umożliwia to jednak woda pod ciśnieniem, którą zapewnia właśnie irygator. Warto również co jakiś czas piaskować zęby w profesjonalnym gabinecie, średnio raz na kilka miesięcy.

O aparaty wyjmowane oczywiście również trzeba dbać. Jak to robić? Najlepiej kupując dla niego osobną szczoteczkę! Wtedy, po wcześniejszym wyjęciu aparatu i umyciu zębów, warto umyć też sam aparat, a następnie osuszyć na czas, w którym nie zamierzamy go nosić (a więc np. podczas posiłku). Mają one również tendencję do zakamieniania się, a więc warto zaopatrzyć się w czyszczący środek do protez i raz na jakiś czas usunąć kamień, który się na nich nagromadził.

 

Kilka porad ogólnych

Z podstawowych porad, na pewno warto pamiętać o całkowicie fundamentalnej kontroli wzrokowej, a więc po prostu po umyciu zębów, dokładnie przyjrzeć im się w lustrze, czy w żadnym zakamarku nie ostał się jakiś osad czy nalot. Zawsze warto też nosić przy sobie szczoteczkę i pastę do zębów, żeby móc umyć zęby tak często, jak tylko odczuwa się taką potrzebę w ciągu dnia.

Zasady utrzymywania higieny w przypadku dzieci i młodzieży są dokładnie takie same, jak u dorosłych. Tutaj jednak dorosły zawsze powinien mieć świadomość tego, że dziecko zazwyczaj jest nieco mniej zmotywowane do utrzymywania perfekcyjnej higieny jamy ustnej, dlatego warto mieć je pod kontrolą. W Triclinium zresztą również zawsze staramy się przywiązywać do tego dużą wagę podczas wizyt kontrolnych małych pacjentów!

Chcesz otrzymywać od nas co miesiąc ciekawe informacje i bonusy?

Zapisz się na newsletter

Subscribe to our newsletter

Zobacz przykładowy newsletter.
Szanujemy i chronimy twoją prywatność. Przeczytaj o naszej polityce prywatności.

Subscribe to our newsletter

Zobacz przykładowy newsletter.
Szanujemy i chronimy twoją prywatność. Przeczytaj o naszej polityce prywatności.