Poradnik Triclinium

Czym jest i jak działa ablacyjny laser frakcyjny?

Czym jest i jak działa ablacyjny laser frakcyjny?

23-10-2017

Wśród wielu metod i narzędzi wykorzystywanych w medycynie estetycznej, absolutnie niezastąpiony jest moim zdaniem laser frakcyjny. Jego działanie polega na podgrzewaniu i kontrolowanym uszkadzaniu skóry, w celu wymuszania na organizmie procesu jej odbudowy. Jak większość zabiegów laserowych, ten również jest dość inwazyjny, a zważywszy na trwającą jesień, właśnie teraz jest najkorzystniejszy czas na jego stosowanie. Zapraszam zatem do lektury!

Ablacyjny laser frakcyjny sprawdza się w leczeniu wielu problemów estetycznych m.in. przy odmładzaniu i odświeżaniu skóry, leczeniu blizn czy redukcji rozszerzonych porów. Zanim przejdę do tego, dlaczego uważam, że tego typu urządzenie to podstawowe narzędzie, które powinno znaleźć się w każdym gabinecie medycyny estetycznej, przyjrzyjmy się najpierw temu, jak działa ten laser.

Skóra uszkodzona pod kontrolą

Światło ablacyjnego lasera frakcyjnego wnika w skórę, gdzie następnie jest pochłaniane przez zawartą w komórkach wodę. Dochodzi do jej błyskawicznego podgrzania do bardzo wysokiej temperatury, a następnie odparowania (ablacji), a wraz z nią tkanki, w której się znajdowała. Mówiąc wprost, skóra jest w ten sposób wypalana. Bardzo ważne jest to, że nie uszkadza się w ten sposób cała powierzchnia skóry. Odpowiednia budowa urządzenia powoduje, że w tkance powstają równomiernie rozmieszczone mikroskopijne ubytki wyglądające jak dziurki.

Co daje nam tak silne uszkodzenie skóry? Tym sposobem możemy nakłonić organizm do samoczynnej odbudowy i regeneracji. Reakcja fototermiczna powoduje zwiększenie aktywności białek szoku cieplnego (HSP), które są jednymi z najsilniejszych aktywatorów naprawy. To one, odpowiednio zastymulowane, powodują, że zaczynają być produkowane kolagen i elastyna, odpowiedzialne za odpowiednie napięcie, elastyczność i grubość skóry. Charakterystycznym efektem zabiegów wykonywanych tego typu laserem jest złuszczanie się skóry, dające efekt powierzchownego, mocnego odświeżenia.

laser-frakcyjny-przed-po

Efekt po zabiegu laserem frakcyjnym fot. Triclinium

 Bezpieczeństwo

Część z czytelników może w tym momencie z niepokojem zapytać, czy taki zabieg aby na pewno jest bezpieczny? Owszem, jest! Specyficzny sposób uszkadzania skóry przez laser frakcyjny, a więc pozostawianie wokół wypalonych fragmentów nienaruszonej tkanki, powoduje, że gojenie się skóry po zabiegu jest szybsze, a co za tym idzie, jeżeli zabieg wykonany jest przez odpowiednio wykwalifikowanego i doświadczonego specjalistę, ryzyko powstawania blizn i przebarwień jest naprawdę znikome. Zabieg pozwala zadziałać głębiej, niż w przypadku innych, równie silnych metod, jak np. peelingi medyczne, a jednocześnie jest on o wiele bardziej bezpieczny i komfortowy dla pacjenta oraz łatwiejszy do kontroli dla samego lekarza.

Duża skuteczność

Trzeba zaznaczyć, że na dobroczynne działanie tego typu urządzenia ma wpływ ablacja. To ona warunkuje efekty, bo sprawia, że zabieg silnie oddziałuje na skórę i pobudza ją do mocnej regeneracji. Istnieją również nieablacyjne lasery frakcyjne, które działają znacznie słabiej, a przez to mniej skutecznie. Urządzenia te jedynie podgrzewają skórę, bez jej odparowania, co w praktyce oznacza krótszy czas gojenia, ale jednocześnie dużo słabszy efekt. Nie powodują one również złuszczania się skóry. Dlatego, mimo że lasery nieablacyjne są młodsze niż ablacyjne i również mają swoich zwolenników, to osobiście uważam, że ich los jest praktycznie przesądzony, że są technologią zanikającą. Dlatego mimo, że w swojej klinice dysponuję oboma typami laserów, to nieablacyjnego praktycznie nie używam.

 

Wszechstronność zastosowania

Ablacyjny laser frakcyjny to bardzo silne narzędzie, które w rękach odpowiedniego specjalisty może pomóc w pozbyciu się wielu problemów estetycznych. Wśród jego licznych zastosowań, warto wymienić m.in. odmładzanie skóry, poprzez jej zagęszczenie, napięcie, rozjaśnienie i odświeżenie, a także wygładzanie zmarszczek, redukcję porów, blizn i rozstępów. Działa tam, gdzie potrzebne jest odbudowanie nieprawidłowej struktury skóry. Choć nie ma narzędzia uniwersalnego, to ablacyjny laser frakcyjny znajduje zastosowanie w naprawdę wielu przypadkach.

Jest on nieoceniony w odmładzaniu. Istotne jest, że jest to zabieg regeneracyjny, czyli taki, który odmładza w sposób naturalny, a więc realnie cofa oznaki starzenia, a nie tylko je maskuje, jak np. kwas hialuronowy. Efekty jego działania są widoczne do momentu, aż skóra znowu się nie zestarzeje. Liczba i częstotliwość zalecanych zabiegów jest uzależniona od wieku pacjenta i stopnia nasilenia zmian. Do spłycenia drobnych zmarszczek mimicznych i odświeżania skóry wystarczy jeden zabieg o delikatnych parametrach (krótki czas gojenia), wykonywany nie częściej niż raz w roku. Przy mocniej zarysowanych zmarszczkach i powoli postępującym wiotczeniu skóry, potrzebny jest jeden zabieg o silniejszych parametrach lub dwa zabiegi w odstępie jednego miesiąca. Dla osób w starszym wieku mających nie tylko zmarszczki i bruzdy, ale również wyraźnie zmieniony kształt twarzy, zalecana jest seria trzech zabiegów (czasem więcej), których głównym celem jest stymulacja skóry do produkcji kolagenu.

laser-frakcyjny-fot.-Triclinium

Zabieg ablacyjnym laserem frakcyjnym fot. Triclinium

Ablacyjny laser frakcyjny wykorzystuję również do leczenia różnych rodzajów blizn, m.in. zanikowych (po trądziku, ospie, po urazach), blizn przerostowych jak i mieszanych (np. po oparzeniu). Blizna zanikowa charakteryzuje się ścieńczeniem tkanki, przez co na skórze powstaje wgłębienie. Aby to wgłębienie wyeliminować, trzeba je na nowo wypełnić i wyrównać zewnętrzną część. Należy więc zadziałać w taki sposób, żeby organizm dostał sygnał do odbudowania kolagenu w miejscu, w którym go brakuje. Aby uzyskać taki efekt, trzeba uszkodzić skórę. Terapia ablacyjnym laserem frakcyjnym, wymaga co najmniej trzech zabiegów. Blizny mieszane charakteryzują się nieprawidłową strukturą i łączą w sobie zaniki, zwłóknienia, zgrubienia skóry oraz zaburzenia koloru. Najskuteczniejszą metodą ich leczenia jest właśnie ablacyjny laser frakcyjny.

Rozstępy to kolejny trudny problem estetyczny, w przypadku którego ablacyjny laser frakcyjny znajduje swoje zastosowanie. Są to głębokie ubytki w skórze, które powstają na skutek zerwania włókien kolagenu i elastyny. Ogólną ideą zabiegów leczących tę przypadłość jest więc mocna stymulacja organizmu do  produkcji obu białek. Laser ablacyjny sprawdza się zarówno w przypadku płytkich, jak i wąskich rozstępów.

A to tylko niektóre zastosowania tego urządzenia. Jest ono bardzo pomocne w wielu terapiach łączonych. Sprawdza się również przy niwelowaniu cieni pod oczami i redukcji rozszerzonych porów.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg wykonywany laserem ablacyjnym powinien być dla pacjenta jak najbardziej komfortowy. W tym celu stosuję zawsze miejscowe znieczulenie specjalnym kremem, a do samego zabiegu przystępuję dopiero po 45 minutach. Po zabiegu twarz jest czerwona, obrzęknięta i szorstka, a pacjent może też odczuwać lekki ból i dyskomfort. Złuszczenie i gojenie trwają zazwyczaj kilka dni, choć zdarzają się też pacjentki, które już na czwarty dzień po zabiegu mogą spokojnie wrócić do pracy. W większości przypadków wskazane jest jednak sześciodniowe pozostanie w domu.

Jeśli charakter zabiegu ma mieć postać jedynie profilaktyczną i odświeżającą skórę, już jedna sesja powinna być w zupełności wystarczająca. W przypadku potrzeby większej regeneracji (np. redukcja zmarszczek czy porów) dobrze jest zaplanować sobie cykl dwóch lub trzech zabiegów. Ponieważ regeneracja komórek trwa około 28 dni, na kolejny zabieg można przyjść właśnie po takim czasie. Uzyskane efekty można w pełni ocenić jednak dopiero po minimum trzech miesiącach – właśnie tyle trwa bowiem pełen cykl przebudowy tkanki po zabiegu z użyciem lasera.

Chcesz otrzymywać od nas co miesiąc ciekawe informacje i bonusy?

Zapisz się na newsletter

Subscribe to our newsletter

Zobacz przykładowy newsletter.
Szanujemy i chronimy twoją prywatność. Przeczytaj o naszej polityce prywatności.

Subscribe to our newsletter

Zobacz przykładowy newsletter.
Szanujemy i chronimy twoją prywatność. Przeczytaj o naszej polityce prywatności.