Poradnik Triclinium

Czy medycyna estetyczna może działać naturalnie? Naturalnie, że tak!

Czy medycyna estetyczna może działać naturalnie? Naturalnie, że tak!

08-04-2017

Sporo osób utożsamia zabiegi medycyny estetycznej z chirurgią plastyczną, jako swego rodzaju nienaturalne ingerowanie w wygląd pacjenta. I owszem, kiedyś rzeczywiście mogło to tak trochę wyglądać, bowiem początki medycyny estetycznej wywodzą się właśnie z chirurgii plastycznej. Większość zabiegów w obydwu dziedzinach polegało zazwyczaj na wycinaniu, zapełnianiu lub naciąganiu fragmentów tkanki, w celu zatuszowaniu jej niedoskonałości. Cały proces polegał na mechanicznym i sztucznym usunięciu problemu. Od pewnego czasu jest już jednak zupełnie inaczej.

Współczesna, nowoczesna medycyna estetyczna odchodzi od starych standardów i kładzie mocny nacisk na leczenie poprzez naturalną regenerację. Od jakiegoś czasu za pomocą medycyny estetycznej zaczęto niejako zmuszać organizm do regenerowania pewnych ubytków. Zaczęto szukać odpowiedzi na pytanie, co można zrobić, żeby wraz z wiekiem nasza skóra nie starzała się tak szybko i żeby z roku na rok nie produkowała coraz mniej kolagenu, tylko produkowała go tyle samo co wcześniej, czy nawet jeszcze więcej. A wreszcie: jak to zrobić, żeby cały ten proces odbywał się po prostu w naturalny sposób? Słowem-kluczem do tego procesu jest regeneracja.

Główną filozofią tej metody jest „zmuszenie” starszych, „rozleniwionych” komórek do lepszej, bardziej efektywnej pracy. W ten sposób mogą one wytwarzać więcej kolagenu, niż odbywa się to normalnie. W następstwie nasza skóra po prostu się odmładza, a więc zaczynają zanikać zmarszczki, a zapadnięcia zaczynają się wypełniać. W jaki sposób możemy taką regenerację na organizmie „wymusić”? Głównie przy wykorzystaniu trzech grup metod: poprzez uszkadzanie, podrażnianie lub stymulację chemiczną.

 

Uszkadzanie

W przypadku tej metody uszkadzamy skórę po to, aby mogła się ona następnie zregenerować. Przez to będzie się robiła gładsza, zdrowsza, a więc także bardziej elastyczna i z większą ilością kolagenu. Skórę można uszkodzić na trzy sposoby: mechanicznie, chemicznie i termicznie. W tym momencie stosuje się tylko uszkodzenia termiczne, których działanie jest najsilniejsze i najskuteczniejsze. Wykonuje się do tego zabiegi urządzeniami takimi jak ablacyjny laser frakcyjny, radiofrekwencja mikroigłowa oraz HIFU. Powodowanie tego typu kontrolowanych urazów jest przyczynkiem stymulującym regenerację skóry. W odpowiedzi na uraz, organizm po pierwsze odnawia uszkodzone komórki, ale robi tak naprawdę jeszcze więcej.

Metoda ta jest najbezpieczniejszym sposobem regeneracyjnym. Nie ma mowy przykładowo o żadnych reakcjach alergicznych, a jeśli już pojawiłoby się jakieś powikłanie, to wyłącznie z błędu lekarza wykonującego zabieg (np. źle skalibrowane czy popsute urządzenie). Są to jednak zabiegi dość drogie, przede wszystkim z powodu wysokiego stopnia bezpieczeństwa oraz bardzo drogich urządzeń do ich wykonywania. Jeden zabieg na twarz może kosztować od dwóch do nawet czterech-pięciu tysięcy złotych, a czasem może być konieczne jego powtórzenie (mniej więcej po trzech miesiącach).

 

Podrażnianie

Kolejną grupą zabiegów regeneracyjnych są zabiegi podrażniające tkankę. Polegają one na wprowadzaniu w skórę substancji, która utrzymuje się zazwyczaj przez ok. kilka miesięcy i w tym czasie delikatnie ją drażni. Przewrotnie można nazwać coś takiego „dobrze przyjmowalnym ciałem obcym”. W wyniku reakcji obronnej, komórki organizmu zaczynają produkować nowy kolagen. W przypadku tego kierunku działania, lekarze w gabinetach medycyny estetycznej wykorzystują cztery główne preparaty: kwas polimlekowy, hydroksyapacyt wapnia, polikaprolakton oraz nici rewitalizujące. Są to bardzo efektywne środki gwarantujące bardzo dobre efekty, jednak zazwyczaj potrzebnych jest kilka zabiegów (ok. 2-3). Z punktu widzenia lekarza zaletą jest również to, że do ich podawania nie potrzeba żadnych drogich urządzeń, bo podaje się je po prostu przy użyciu igły. Słabym punktem tego typu metod jest jednak to, że substancje te utrzymują się w naszym organizmie przez stosunkowo długi czas.

W związku z powyższym nie powinno się stosować ich w przypadku osób z chorobami autoimmunologicznymi czy alergiami, ponieważ ciężko jest przewidzieć, czy organizm nie zareaguje na nie zbyt mocno, powodując tym samym nie delikatne, a silne podrażnienie. Dlatego w przeciwieństwie do metod termicznych, z tą metodą trzeba być nieco bardziej ostrożnym.

 

Pobudzanie

Trzecia grupa stymulatorów związana jest z pobudzaniem chemicznym. Mowa tutaj przede wszystkim o osoczu bogatopłytkowym. Zabieg tego typu polega nie na dokonywaniu urazów czy na podrażnianiu komórek, lecz na oddziaływaniu na ich receptory, aby lepiej pracowały. W ten sposób komórki, na które działamy, wytwarzają substancje, które pobudzają z kolei sąsiednie komórki do szybszej pracy. Jest to metoda naturalna (w końcu osocze bogatopłytkowe pochodzi z własnej krwi pacjenta) i skuteczna, jednak pobudzenie w ten sposób komórek trwa relatywnie krótko. W związku z tym jest to zabieg idealny dla nieco młodszych (ok. 30-letnich) pacjentów. W ten sposób procesy starzenia się zostają spowolnione. U osób starszych tego typu pobudzanie komórek jest niestety zbyt słabe, natomiast dobrze sprawdza się jako zabieg wspomagający przy innych, opisanych wcześniej metodach.

 

Najlepsze rozwiązanie

Zabiegi regeneracyjne są najlepszym rozwiązaniem z kilku powodów. Są praktycznie całkowicie bezpieczne, a przy tym efekt ich działania jest zupełnie naturalny, „nakłaniają” organizm do produkcji własnego kolagenu, całość przebiega w sposób kontrolowany, a w rezultacie skóra wygląda ładnie i naturalnie. Jedyny minus jest właściwie taki, że na efekty trzeba niestety trochę poczekać (z reguły od trzech do pięciu miesięcy). Z kolei już sam uzyskany efekt utrzymuje się długo, bo przez ok. 2-3 lata. Najbardziej godne polecenia są zabiegi z pierwszej grupy (regeneracja poprzez uszkadzanie), ponieważ są one zdecydowanie najbezpieczniejsze, można stosować je właściwie u każdego pacjenta i praktycznie nie wywołują powikłań.

Chcesz otrzymywać od nas co miesiąc ciekawe informacje i bonusy?

Zapisz się na newsletter

Subscribe to our newsletter

Zobacz przykładowy newsletter.
Szanujemy i chronimy twoją prywatność. Przeczytaj o naszej polityce prywatności.

Subscribe to our newsletter

Zobacz przykładowy newsletter.
Szanujemy i chronimy twoją prywatność. Przeczytaj o naszej polityce prywatności.