Poradnik Triclinium

Botoks latem

Botoks latem

21-05-2018

W medycynie estetycznej o botoksie powiedziano już prawie wszystko. Zabiegi, które wykorzystują toksynę botulinową są najstarszymi w tej dziedzinie medycyny. Jednak nie wszyscy wiedzą o tym, że w związku z nadchodzącym latem, zabiegi z jej wykorzystaniem stają się dużo bardziej popularne. Podczas tej pory roku, na bok odchodzą inwazyjne zabiegi laserowe, dlatego właśnie teraz warto bliżej przyjrzeć się zbawiennemu działaniu zabiegów z wykorzystaniem botoksu. Jak to działa i dlaczego lato jest najlepszą porą do tego typu zabiegów? – Przychodzimy z odpowiedzią!

Mimo długiej obecności na rynku medycyny estetycznej, w przypadku niektórych problemów urodowych toksyna botulinowa pozostaje niezastąpiona. Należy jednak pamiętać, że efekt młodości, który dzięki niej jest osiągany, jest pewnego rodzaju kamuflażem, a nie efektem regeneracji tkanek. Toksyna botulinowa po prostu na kilka miesięcy paraliżuje mięśnie (nie skórę!), w które zostaje wstrzyknięta.

Metoda działania botoksu

Prawidłowo działający mięsień zawsze jest odrobinę przykurczony, również gdy w danym momencie nie jest on wykorzystywany. W momencie podania botoksu, ten przykurcz ustępuje, a mięsień się rozkurcza. Pod wpływem wstrzyknięcia substancji rozluźniony mięsień powoduje rozciągnięcie skóry, która na nim spoczywa. Rozprostowuje tym samym zmarszczki, co powoduje efekt odmłodzenia. Kolejnym wskazaniem do zabiegów z użyciem botoksu jest efekt delikatnego liftingu w przypadku niektórych fragmentów twarzy.

Zastosowanie botoksu

Obecnie głównym wskazaniem do zabiegów toksyną botulinową objęta jest 1/3 górnej części twarzy, czyli czoło i okolice oczu. Można też ewentualnie dodać do tego marszczącą się nieestetycznie bródkę (w wyniku zbyt intensywnej pracy mięśni). Botoksem działamy przede wszystkim na zmarszczki, a czasem również na uniesienie brwi. Stosuje się go także przy uśmiechu dziąsłowym oraz do unoszenia kącików ust. Świetnie sprawdza się w przypadku prostowania pionowych zmarszczek nad górną wargą (tzw. zmarszczek palacza), jednak w tym przypadku botoks paraliżuje cały mięsień okrężny ust odpowiadający za ruchomość. Estetyczny efekt zabiegu jest bardzo dobry, jednak przynosi uciążliwe efekty uboczne w postaci utrudnienia  m.in. gwizdania czy picia przez słomkę.

Toksyna botulinowa zaaplikowana w mięśnie żwacza (np. przy likwidowaniu bruksizmu) daje również możliwość drobnego wyszczuplenia twarzy. Jest to bardzo pożądany „efekt uboczny”, zwłaszcza w przypadku kobiet. Następnym problemem, z którym znakomicie radzi sobie botoks, jest nadpotliwość. Czas działania wynosi stosunkowo niedużo, bo kilka miesięcy, jednak duże bezpieczeństwo, niskie koszty oraz spory komfort sprawiają, że jest on metodą bezkonkurencyjną w walce w tą przypadłością.

Jest to również skuteczna metoda walki z migrenami. Gdy ktoś cierpi często na bóle migrenowe, np. raz w tygodniu, to toksyna botulinowa jest świetną formą pomocy w takim przypadku. Tym sposobem bóle głowy nie zostaną co prawda wyeliminowane całkowicie, jednak będą pojawiały się mniej więcej dwa razy rzadziej niż dotychczas.

Paradoksy botoksu

Młodzi pacjenci często chcą zrobić sobie zabieg przykładowo kwasem hialuronowym mówiąc, że nie potrzebują botoksu w takim wieku. Tymczasem zapewniamy, że w pewnych przypadkach botoks jest jedynym, sensownym rozwiązaniem, ponadto ma działanie profilaktyczne przy niektórych przypadłościach. Warto go czasem podawać, zanim pojawią się skutki starzenia się skóry. Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej często wykonywane są w przypadku już nawet dwudziestokilkulatek, które likwidują w ten sposób np. lwią zmarszczkę. Jeśli młody pacjent wie, że ma do tego problemu tendencje rodzinne i sam zaczyna już mieć jego objawy, wówczas botoks jest w stanie skutecznie temu przeciwdziałać. Kiedy doprowadzimy do tego, że lwia zmarszczka zrobi się już głęboką bruzdą, wtedy żadna metoda medycyny estetycznej nie będzie już w stanie wiele zdziałać.

Podobnie jest również w przypadku tzw. kurzych łapek, czyli zmarszczek wokół oczu. Myślący profilaktycznie pacjent powinien zacząć stosować botoks odpowiednio wcześnie, by zapobiegać utrwaleniu się tych zmian. W tym przypadku wystarczy podanie toksyny nawet co 8-10 miesięcy. Dobry specjalista potrafi podawać botoks w taki sposób, żeby rezultat wyglądał bardzo naturalnie.

Botoksowe zasady

Warto pamiętać, że botoks jest chyba najbezpieczniejszą substancją w medycynie estetycznej. Powikłania po takich zabiegach zdarzają się niezwykle rzadko.

Regułą jest także różny czas utrzymywania się efektów po zabiegu. Zależy on od indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Najczęściej efekty widoczne są przez ok. 4-5 miesięcy, rzadko przekraczana jest granica 6 m-cy. Wpływ na to mogą mieć przede wszystkim predyspozycje genetyczne, tryb życia (u osób aktywnych efekty mogą utrzymywać się krócej) oraz użycie poszczególnych preparatów i ich ilość – większa dawka sparaliżuje mięsień na dłuższy czas, trzeba więc będzie podawać preparat rzadziej.

Jak łatwo można zauważyć, stosowany w Polsce już od początku lat 90. botoks, jest nadal pozytywnie oceniany i rekomendowany przez specjalistów. W przypadku niektórych problemów pozostaje wręcz niezastąpiony. Jeśli do tej pory nie mieliście z nim do czynienia, to obecny moment jest najlepszym, żeby poznać jego możliwości na własnej skórze!

Chcesz otrzymywać od nas co miesiąc ciekawe informacje i bonusy?

Zapisz się na newsletter

Subscribe to our newsletter

Zobacz przykładowy newsletter.
Szanujemy i chronimy twoją prywatność. Przeczytaj o naszej polityce prywatności.

Subscribe to our newsletter

Zobacz przykładowy newsletter.
Szanujemy i chronimy twoją prywatność. Przeczytaj o naszej polityce prywatności.