Poradnik Triclinium

Botoks czy wypełniacz? W przypadku jakich problemów sprawdzą się najlepiej?

Botoks czy wypełniacz? W przypadku jakich problemów sprawdzą się najlepiej?

07-07-2018

Chociaż toksyna botulinowa, powszechnie znana jako botoks, jest trucizną to tak naprawdę nie szkodzi i doskonale sprawdza się u osób, które pragną problematycznym rejonom swoich twarzy nadać estetycznego i młodszego wyglądu. Natomiast przy użyciu wypełniaczy, nadajemy pożądanego kształtu tym obszarom, na których wizualnej korekcie zależy nam najbardziej. Mimo że oba preparaty pomagają przy korekcie innych defektów, wciąż mylnie uznawane są za zamienniki.

Botoks jako eliminator zmarszczek

Głównym zadaniem toksyny botulinowej jest prostowanie zmarszczek. Ponadto dzięki jej wykorzystaniu możliwe jest uniesienie pewnych fragmentów twarzy np. kącików ust, jak również delikatne poprawienie kształtu twarzy, w tym jej wyszczuplenie. Wróćmy jednak do głównego zastosowania botoksu, a więc do zmarszczek. W tym kontekście ważna jest informacja, że działa on nie na samą skórę, a na mięśnie. Skóra jest do mięśni przyczepiona, więc kiedy rozciągniemy mięsień, rozprostuje się również skóra, a w efekcie zmarszczki również stają się niewidoczne.

Kiedy warto stosować botoks?

 Przede wszystkim, paradoksalnie, wydaje się on bardziej wskazanym preparatem dla osób młodych niż starych. Lepiej jest bowiem zapobiegać niż leczyć! Również u osób z tzw. zmarszczkami czynnościowymi, a więc np. kiedy pojawiają się one na czole wyłącznie w momentach, w których czoło jest marszczone – zastosowanie toksyny botulinowej również wydaje się absolutnie niezastąpione.

Druga rzecz, jeśli pacjent ma tendencję do tworzenia się lwiej zmarszczki, to zabieg z użyciem botoksu powinien stosować profilaktycznie, nawet w młodym wieku, zanim zmarszczka ta przez lata na dobre się utrwali i wtedy będzie ją już bardzo trudno skorygować. Kolejnym wskazaniem do zabiegów z podawaniem botoksu są choroby, jak np. Hashimoto, na które cierpią niektórzy pacjenci. U nich bardzo wiele zabiegów jest z góry wykluczonych, natomiast do podania botoksu nie ma w takim przypadku żadnych przeciwwskazań. Ze spokojem można więc stosować botoks w znacznie szerszym zakresie niż inne medyczne preparaty.

Choć botoks jest niezastąpiony w przypadku zmarszczek, to jednak nie tylko przy nich dobrze się sprawdza. Jeśli np. ktoś chce wyszczuplić swoją twarz, to może zaaplikować go sobie w mięśnie żwaczy, a więc po bokach policzków. W rezultacie dolna część policzków się wyszczupli, nadając twarzy pożądanego wyglądu. Drugą sprawą jest unoszenie kącików ust. Trzecia sytuacja to delikatne korygowanie kącików oka i unoszenie brwi, które również jest możliwe, dzięki paraliżowaniu botoksem pewnych okolic. Dzięki temu oko wizualnie bardziej się otwiera, a brew unosi.

Kwas hialuronowy- naturalny wypełniacz

Kwas hialuronowy jest wypełniaczem, którego używamy dla dodawania objętości. Koryguje on nam więc głównie kształty, czyli np. wypełnia dolinę łez, koryguje zapadnięte skronie, policzki itd. W ten sposób nadajemy pożądanego kształtu tym rejonom, które najbardziej chcemy wizualnie skorygować. Za pomocą kwasu hialuronowego możemy również optycznie wyszczuplać kształt twarzy.

Czy kwas hialuronowy może być używany przy problemach dedykowanym botoksowi?

Przy zmarszczkach czynnościowych kwas hialuronowy zdecydowanie nie spełni tej samej funkcji co botoks. Z kolei w przypadku małych i drobnych zmarszczek również nie będzie się nadawał, jednak tutaj ze stricte technicznego powodu: nawet najcieńsza igła do jego podawania jest dosyć gruba, fizycznie więc nie ma jak go zaaplikować. Możemy go podawać, jednak wyłącznie w większe lub głębokie zmarszczki (jednak w przypadku bardzo głębokich zmarszczek również tym wypełniaczem już sobie nie poradzimy). Głównym więc dla niego wskazaniem są średniej głębokości poziome zmarszczki na czole. W przypadku okolic oczu problem jest tego typu, że zmarszczki tam są z reguły naprawdę drobne, skóra jest cienka, a więc ciężko jest go tam po prostu podać.

Możemy podawać kwas w lwią zmarszczkę, jednak tutaj musimy mieć na uwadze kilka ważnych rzeczy. Po pierwsze, jest to bardzo niebezpieczna okolica, więc dużo bezpieczniej jest robić tutaj botoks. Kolejną rzeczą jest to, że jeśli mamy naprawdę grubą zmarszczkę, bruzdę, nie jesteśmy w stanie podać w nią wypełniacza, bo i tak nie osiągniemy w ten sposób pożądanego efektu. Trzecim przeciwwskazaniem jest sytuacja, w której kwasu hialuronowego podamy zbyt dużo – wówczas będzie go po prostu widać, a miejsce, w które go podaliśmy będzie wypukłe.

Zdecydowanie lepiej więc trzymać się zasady, że toksyna botulinowa jest do korygowania i przeciwdziałania powstawaniu zmarszczek mimicznych, natomiast kwas hialurowowy do uwypuklania większych obszarów zapadnięć oraz do  korygowania kształtu twarzy.

Chcesz otrzymywać od nas co miesiąc ciekawe informacje i bonusy?

Zapisz się na newsletter

Subscribe to our newsletter

Zobacz przykładowy newsletter.
Szanujemy i chronimy twoją prywatność. Przeczytaj o naszej polityce prywatności.

Subscribe to our newsletter

Zobacz przykładowy newsletter.
Szanujemy i chronimy twoją prywatność. Przeczytaj o naszej polityce prywatności.