OFERTA

Bezpieczeństwo i powikłania zabiegów medycyny estetycznej
15-08-2018

Każdy z nas chce się dobrze czuć w swoim ciele i móc każdego dnia cieszyć się perfekcyjnym, nienagannym wyglądem.  Z  tego właśnie powodu wiele osób decyduje się na poprawę swoich niedoskonałości poddając się zabiegom medycyny estetycznej. Warto pamiętać, że nie ma takiego zabiegu, który byłby w stu procentach bezpieczny. Jego bezpieczeństwo zależy od wielu czynników, a tym najważniejszym jest oczywiście doświadczenie i kompetencje lekarza specjalisty.

Zabiegi medycyny estetycznej znacząco ingerują w ciało pacjenta, nie jest to powierzchowna regeneracja czy odbudowa, ponieważ zabiegi bardzo często polegają na wstrzykiwaniu preparatów, w głąb skóry. Mocne chemiczne bądź mechaniczne jej podrażnianie, naświetlanie laserem czy traktowanie falami prądu zmiennego lub ultradźwięku silnie wpływają na skórę człowieka, nie zawsze bez konsekwencji. Tylko takie działania pozwolą na skuteczne efekty, które niestety mogą wiązać się z ryzykiem powikłań.

Bezpieczny gabinet kluczem do sukcesu

Bardzo ważne jest, żeby pacjent dokonał wnikliwej analizy opinii na temat wybranego przez siebie gabinetu oraz specjalisty. Jest wiele gabinetów medycyny estetycznej, które niestety nie specjalizują się w skomplikowanych zabiegach i mogą pacjentowi wyrządzić krzywdę, której skutków będzie bardzo ciężko się pozbyć. Specjalista po dokładnej analizie powinien odpowiednio dobrać sposób leczenie do charakterystyki pacjenta, bowiem np. dla osoby chorującej na Hashimoto kwas hialuronowy zupełnie nie pomoże. Nie warto jest na zapas robić poważnych, inwazyjnych zabiegów, bowiem mogą one spowodować masę powikłań i długi proces rekonwalescencji.

Do najważniejszych etapów kwalifikacji pacjenta należą:

  • Dokładny wywiad z pacjentem – pytania dotyczące lekarstw zażywanych przez pacjenta, ewentualnie choroby.
  • Przeprowadzenie badanie pacjenta – sprawdzenie stanu skóry czy stopnia zaawansowania problemu, z którym pacjent się zgłosił.
  • Określenie podłoża i przyczyn pojawienia się problemu – nie zawsze podłoże problemu jest oczywiste, należy znaleźć czynnik powodujący problem.
  • Wysłanie pacjenta na specjalistyczne badania – w przypadku zbyt małej wiedzy i licznych wątpliwości lekarza obowiązkiem jest wysłanie pacjenta na dodatkowe badania.

Dobry specjalista, czyli jaki?

Lekarz specjalista jest przede wszystkim człowiekiem, a dla swojego pacjenta powinien być cierpliwy i poświęcić mu wystarczającą ilość czasu, aby skrupulatnie ocenić jego stan i móc podjąć się prawidłowego leczenia. Powinien dokładnie obserwować reakcje organizmu pacjenta  i sprawdzać, czy organizm źle nie reaguje. Lekarz powinien mieć obszerną wiedzę i doświadczenie na temat medycyny estetycznej  i móc zagwarantować o bezpieczeństwie zabiegów. Bardzo ważne, aby dbał o dokładne odkażanie skóry pacjenta, aby jego narzędzia, które wykorzystuje podczas zabiegu były jałowe i zdezynfekowane. Istotne, aby w jego gabinecie zabiegi wykonywane były na wysokiej jakości sprzęcie. W Polsce wszystkie sprzedawane urządzenie musza posiadać certyfikat CE. Żaden odpowiedzialny lekarz nie zaryzykowałby zabiegu z wykorzystaniem produktów bez certyfikatu, warto mieć to na uwadze i o tym pamiętać.

Powikłania pozabiegowe

Wiele jest sposobów na pozbycie się problemów, z którymi pacjenci przychodzą do gabinetów medyny estetycznej. Bardzo ważne, aby lekarz dobrze zdiagnozował problem i dobrał odpowiednią metodę leczenia. Powikłania po zabiegach wykonanych przez doświadczonego specjalistę praktycznie się nie zdarzają, ale zawsze jest ryzyko niechcianych efektów ubocznych.

Rodzaje zabiegów i ich skutki uboczne:

Zabiegi laserem frakcyjnym – najważniejszym jest, aby pacjent miał świadomość, że laser ten parzy skórę, takie jest jego działanie, a nie skutek uboczny. Głównymi powikłaniami mogą być np. przedłużający się czas utrzymywanie się rumienia lub pojawiające się przebarwienia pozabiegowe, które są rzadsze aczkolwiek pojawiają się. Najczęstszym jednak powikłaniem jest powstawanie opryszczki, ponieważ laser powoduje uraz skóry, która w rezultacie staje się bardziej podatna na wirusy.

HIFU – pacjentom często wydaje się, że zabieg ten nie daje żadnych powikłań, niestety nie jest to prawda. Polega on na głębokim uszkadzaniu tkanek, których z zewnątrz nie widać. W tym przypadku doświadczenie i wiedza specjalisty jest szalenie ważna, ponieważ nie widzi on co konkretne uszkadza. Brak doświadczenie może spowodować uszkodzenie nerwu, a w konsekwencji nawet jego paraliż. Do podstawowych powikłań po HIFU należą: opadnięcie policzka, kącika ust, czy asymetrii twarzy.

Radiofrekwencja mikroigłowa –  jest to zabieg o średnim stopniu penetracji, a jego powikłania są porównywalne do powikłań po zabiegach laserem frakcyjnym. Choć jest on jednak dużo bezpieczniejszy niż wspomniany laser, także posiada efekty uboczne np. przebarwienia, przedłużone zaczerwienienia czy opryszczkę. Po zabiegu z wykonaniem RF trzeba bardzo dbać o pielęgnację skóry, aby nie wdały się żadne infekcje.

Laser do zmywania naczynek –  laser ten, aby spełnił swoje zadanie musi poparzyć naczynko, a w jego miejscu musi wytworzyć się kolagen. Powikłania mogą pojawić się z dwóch powodów:
jeśli zabieg zostanie przeprowadzony zbyt mocno lub jeżeli naczynko okaże się zbyt duże, efektem mogą być blizny zanikowe. Prócz powstawania blizn do powikłań zalicza się także przebarwienia, które jeżeli utrzymują się powyżej roku mogą zaliczane są do niechcianych efektów.

Usuwanie tatuażu –  jeżeli specjalista dysponuje wysokiej jakości sprzętem do powikłań dojść nie powinno. Jakość sprzętu w tym wypadku odgrywa naprawdę kluczową rolę, a do niepożądanych skutków pozabiegowych zalicza się odbarwienia skóry, która nie odzyskuje już swojej naturalnej barwy i staje się nienaturalnie biała.

Wypełniacze –  najcięższym powikłaniem, jakie może wystąpić po stosowaniu terapii wypełniaczami jest zatkanie się którejś z tętnic lub naczynka i martwica skóry, która objawia się obszerną blizną, a w rezultacie nawet utratą wzroku. Na szczęście powikłania te zdarzają się bardzo sporadycznie. Do częstszych efektów niepożądanych zaliczyć można pogorszenia problemu, z którym zgłosił się pacjent np. zapadnięta skóra pod oczami.  U pacjenta po zastosowaniu wypełniaczy mogą także powstać infekcje, stany zapalne czy ropnie, a także reakcje alergiczne.

Nici liftingujące – metoda ta praktycznie nie daje żadnych powikłań , jedynie zdarza się, że pacjent może zareagować alergicznie, ale jest to bardzo rzadki objaw.

Mezoterapia  – niepożądanym skutkiem ubocznym jest wdanie się infekcji, a rzadziej i reakcja alergiczna.

Peeling – wyróżnia się dwa rodzaje powikłań: blizny lub możne przebarwienie, a także mocne odbarwienia (praktycznie nie do usunięcia).

Dr Marek Wasiluk


Zapisz się na newsletter

Chcesz otrzymywać od nas co miesiąc ciekawe informacje i bonusy?

Subscribe to our newsletter


W celu ochrony Twoich danych, zapisując sie na nasz newsletter akceptujesz politykę prywatności.

Subscribe to our newsletter


W celu ochrony Twoich danych, zapisując sie na nasz newsletter akceptujesz politykę prywatności.