Zaawansowany cellulit

Cellulit to bardzo często spotykane, kobiece schorzenie, które wbrew pozorom może nie być wcale łatwe do wyleczenia. Tzw. „pomarańczowa skórka” może znajdować się na czterech różnych etapach rozwoju. O ile cellulit pierwszego i drugiego stopnia usuwa się całkiem szybko i prosto, to trzeci i czwarty wymagają bardzo skondensowanej i specjalistycznej terapii. W Triclinium cellulit leczony jest za pomocą wielu różnorodnych i dobieranych indywidualnie do pacjentki metod.

RODZAJE CELLULITU

STOPNIE ZAAWANSOWANIA

  • pierwszy – kiedy nie ma zmian widocznych gołym okiem, ale mikroskopowo dochodzi już do zastojów i wzrostu objętości tkanek;
  • drugi – w którym cellulit zaczyna być już widoczny przy złapaniu fałdu skórnego i oprócz zastoju wyraźne są zaburzenia struktury tkanki tłuszczowej;
  • trzeci – gdzie zmiany są już widoczne przy pozycji stojącej i wyczuwalne są drobne grudkowate zgrubienia tkanki podskórnej, poza tym mikroskopowo widać już pojawiają się elementy zwłóknienia;
  • czwarty – widać, że nierówności są bardzo nasilone, wyczuwalne są wyraźne guzowate stwardnienia, a mikroskopowo zaobserwowana jest zaawansowana degradacja tkanki łącznej;

PODŁOŻE CELLULITU

  • zastoje mikrokrążenia;
  • obrzęki;
  • hormonalne;
  • lipidowe;

DLACZEGO LECZENIE CELLULITU JEST TRUDNE

Oprócz tego, że zaawansowane zmiany w budowie tkanki tłuszczowej są generalnie trudne do cofnięcia, to dodatkowo cellulit może mieć różne podłoże.

Głównym podłożem cellulitu są zaburzenia mikrokrążenia w skórze, przez co metabolizm komórkowy jest zaburzany, tlen dostarczany jest do tkanek w bardzo małych ilościach, a tłuszcz i substancje przemiany materii, zamiast być eliminowane, zatrzymują się w organizmie. W rezultacie na skórze zaczynają pojawiać się obrzęki, komórki tłuszczowe powiększają się, a w ostateczności tkanki ulegają zwłóknieniu – w skrócie tak właśnie wygląda mechanizm powstawania cellulitu.

Dodatkowo czynnikami sprzyjającymi pojawianiu się tego problemu są zaburzenia hormonalne, predyspozycje genetyczne, niewłaściwe odżywianie się (zwłaszcza spożywanie posiłków z dużą zawartością cukrów), a także noszenie obcisłych ubrań i utrzymywanie nieprawidłowej postawy (np. chodzenie na szpilkach) – ogólnie doprowadzanie do sytuacji, w której uciskamy skórę.

Aby wyleczyć cellulit trzeba więc bardzo mocno i co ważne celnie zadziałać. Skuteczność działań jest czynnością tym bardziej trudną, że kierunek leczenia w każdym przypadku jest tak naprawdę inny i zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz typu cellulitu. Osoba otyła powinna być przede wszystkim poddawana działaniom lipotycznym, natomiast osoba szczupła i mająca cellulit powinna prędzej poprawić ukrwienie skóry. Nie ma jednej dobrej metody leczenia, czasami należy zadziałać z jednym typem metod, innym razem trzeba połączyć działanie eliminujące kilka przyczyn powstawania cellulitu.

Do tego leczenie tego typu zmian to bardzo długotrwała procedura. Dla zobrazowania jak trudne jest wyleczenie cellulitu czwartego stopnia uprzedzamy, że koniecznych może być od 20 do nawet 50 bardzo precyzyjnie dobranych zabiegów wykonywanych w co różnych odstępach czasu.

JAK LECZYMY CELLULIT W TRICLINIUM

W Triclinium korzystamy z bardzo wielu metod leczenia cellulitu. Tak naprawdę skuteczność naszych terapii jest uzależniona w pierwszym kroku od umiejętności dopasowania zabiegów do konkretnej pacjentki. Możliwe jest to dzięki wiedzy i doświadczeniu lekarzy oraz bardzo dokładnej diagnostyce cellulitu. W drugiej kolejności ważne jest to, że dysponujemy bardzo dużym zapleczem uzupełniających się metod, stanowiących szeroką paletę narzędzi, z których może wybierać lekarz w zależności od potrzeby.