Przebarwienia

Przebarwienia są jednymi z najczęstszych defektów, z jakimi pacjenci przychodzą do gabinetów medycyny estetycznej. Przebarwienia mają skomplikowane i różnorodne podłoże, co jest głównym utrudnieniem w przypadku ich leczenia wymagającego wiedzy, doświadczenia oraz dysponowania wieloma metodami, które wielokrotnie trzeba ze sobą łączyć, a często także modyfikować w trakcie terapii. W Triclinium specjalizujemy się w usuwaniu przebarwień.

NAJCZĘSTSZE RODZAJE ZMIAN BARWNIKOWYCH

  • piegi;
  • melasma (ostuda);
  • plamy soczewicowate (inaczej plamy starcze);
  • przebarwienia pourazowe i pozapalne;
  • plamy typu cafe au lauit;
  • znamiona typu OTA;

DLACZEGO LECZENIE PRZEBARWIEŃ JEST TRUDNE

Przebarwienia mogą być wywołane nadmierną ekspozycją ciała na słońce, choć mogą mieć też źródło w zaburzeniach hormonalnych. W pierwszym przypadku zmiany są zazwyczaj płytkie i łatwiejsze do wyleczenia. Wystarczy tutaj kilka mocnych zabiegów odpowiednim laserem lub peelingiem medycznym. Bardziej skomplikowane jest usuwanie przebarwień związanych ze zmianami hormonalnymi. Położone są zazwyczaj głęboko w skórze i często towarzyszą im zmiany naczyniowe. W takiej sytuacji trzeba nie tylko zastosować terapię służącą usunięciu przebarwienia, ale także odpowiednio „wyregulować” organizm, inaczej trudno o sukces.

Niewłaściwie dobrane zabiegi, które często sprawdzają się w przypadku płytkich plam, paradoksalnie mogą spowodować, że przebarwienie hormonalne zamiast zniknąć jeszcze bardziej się pogłębi. Dlatego bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia łatwo można zaszkodzić pacjentowi.

JAK LECZYMY PRZEBARWIENIA W TRCILINIUM

Najczęściej popełniane błędy w leczeniu przebarwień (poza brakiem lub złą diagnozą) to nietrafne dobranie narzędzi do problemu i złe dobranie parametrów urządzeń czy preparatów (za słabe lub za mocne, albo nie mające szans zadziałać w ogóle). W Triclinium leczenie przebarwień zaczynamy od bardzo dokładnej diagnozy, na podstawie której ustalamy indywidualną terapię, łączącą różnorodne metody. W leczeniu przebarwień stosuje się metody nieselektywne i selektywne. Te pierwsze niszczą zarówno przebarwienia, jak i sąsiednie tkanki, podczas gdy zabiegi selektywne działają precyzyjnie – tylko tam, gdzie jest taka konieczność.

Dwie główne grupy powszechnie stosowanych metod usuwania przebarwień:

  • Metody nieselektywne (IPL, laser frakcyjny, peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, kremy wybielające, Cosmelan) – działają na przebarwienia oraz wszystkie sąsiednie tkanki. Często wykorzystywane w gabinetach kosmetologicznych czy medycyny estetycznej, niestety w większości przypadków mało skuteczne, a czasem wręcz niebezpieczne.
  • Metody selektywne (laser bromkowo-miedziowy, laser Q-Switch) – zabiegi laserowe wykonywane odpowiednimi technologicznie laserami. Działanie obu laserów jest odmienne i bardzo często się uzupełnia, dlatego w Triclinium w wielu przypadkach stosujemy je razem.

Warto pamiętać, że za pomocą laseroterapii nie usuwa się znamion barwnikowych. Nie są one przebarwieniami, w związku z czym do ich usuwania stosuje się metody chirurgiczne.

 

EFEKTY NASZYCH TERAPII:  

przebarwienia2

przebarwienia

przebarwienia3