Malformacje naczyniowe

Malformacja naczyniowa to niezwykle rzadka wada (dotyczy ok. 1 promila populacji), ze względu na podobny wygląd często mylona z naczyniakami, które występują (i na ogół same znikają) w okresie noworodkowym lub wczesnoniemowlęcym. Malformacje są wadami wrodzonymi, które powstają już w okresie płodowym (z nieznanych przyczyn naczynia przyjmują wówczas nieprawidłową budowę), i które samoistnie nigdy nie znikają.

RODZAJE MELFORMACJI NACZYNIOWYCH

  • najczęściej występują na twarzy, rzadziej na tułowiu, a jeszcze rzadziej na nogach.;
  • Mogą przybierać różne kształty, wielkości, głębokości i struktury, a wśród nich możemy wyróżnić m.in.
    – „plamy po winie” (czerwone płaskie zmiany wyglądające jak rozlane na skórze wino),;
    – „plamy łososiowate” (jaśniejsze od wcześniejszych);
    – „pocałunki anioła” (mniejsze, ale zazwyczaj bardziej liczne);

DLACZEGO LECZENIE MELFORMACJI NACZYNIOWYCH JEST TRUDNE

Malformacje nie są zmianami łatwymi do usunięcia przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze każdy przypadek ma inną rozległość i głębokość, przez co wymaga całkowicie indywidualnego podejścia. Drugim utrudnieniem jest fakt, że nie jest to problem szeroko rozpowszechniony, w związku z czym niewiele gabinetów jest w stanie w ogóle się z nim zmierzyć, co wynika z braku wiedzy oraz sprzętu.

JAK W TRICLINIUM LECZYMY MELFORMACJE NACZYNIOWE

W Triclinium wykorzystywany jest w tym przypadku głównie bardzo nowoczesny i jak dotąd unikatowy na skalę krajową laser bromkowo-miedziowy, który selektywnie oddziałuje na hemoglobinę omiatając zdrowe tkanki skóry.