Cienie pod oczami

Cienie pod oczami są powszechnym problemem występującym u ok. 30 proc. dorosłych ludzi. Sprawiają, że wyglądamy na permanentnie zmęczonych, niewyspanych i starszych niż w rzeczywistości. Tymczasem brak snu i zmęczenie to tylko jedne z powodów powstawania cieni pod oczami. Są to przyczyny prozaiczne, a o ich wyeliminowanie każdy może zadbać we własnym zakresie. Zadaniem dla lekarza medycyny estetycznej są te cienie pod oczami, których podłoże jest o wiele bardziej skomplikowane, i które „towarzyszą” nam stale – nawet wtedy, kiedy jesteśmy wypoczęci i wyspani. Wbrew pozorom cienie pod oczami to problem złożony, wymagający precyzyjnych zabiegów.

PRZYCZYNY POWSTAWANIA CIENI POD OCZAMI

  • dolina łez – skóra w okolicy oka jest bardzo cienka i łatwo wiotczeje. Dodatkowo w powiece dolnej, pod skórą znajduje się delikatna poduszeczka tłuszczowa, która z wiekiem również zanika. Braki tego typu powodują powstanie tak zwanej doliny łez. Światło inaczej się od takiego miejsca odbija, przez co powstaje efekt cienia;
  • zastoje i obrzęki – mięśnie w powiece dolnej są cienkie, wystarczy niewielki dyskomfort, aby pracowało słabo, przez co krążenie limfy staje się utrudnione, a to skutkuje tworzeniem się zastojów i obrzęków. Szczególnie jest to widoczne tuż po porannym przebudzeniu;
  • cienka, prześwitująca skóra – skóra w okolicy dolnej powieki często wydaje się być sina i ciemniejsza również dlatego, że prześwitują przez nią drobne naczynka.

DLACZEGO LECZENIE CIENI POD OCZAMI JEST TRUDNE

Leczenie cieni pod oczami wymaga odpowiedniego podejścia do problemu i zrozumienia mechanizmów ich powstawania. W przypadku doliny łez lekarze medycyny estetycznej najczęściej stosują standardowy wypełniacz, jakim jest kwas hialuronowy. Tymczasem metoda nie dość, że daje krótkotrwałe efekty (ok. pół roku) to dodatkowo może pogorszyć stan skóry w tym miejscu. Kwas jest implantem uciskającym naczynka i może doprowadź do powstania zastojów oraz obrzęków, a więc drugiej najczęstszej przyczyny powstawania cieni pod oczami. Z kolei zastoje i cienka prześwitująca skóra wymagają wielu delikatnych zabiegów, które będą regularnie poprawiać mikrokrążenie lub przyczyniać się do produkowania kolagenu i pogrubiania skóry.

JAK USUWAMY CIENIE POD OCZAMI W TRICLINIUM

Główną metodą, jaką w Triclinium radzimy sobie z problemem cieni pod oczami, jest terapia skojarzona, np. łącząca zabieg radiofrekwencji mikroigłowej z działaniem lasera frakcyjnego. Stosowane rozwiązania stawiają na regenerację. RF mikroigłowa mocniej niż laser pogrubia i napina skórę, ale z kolei laser ablacyjny złuszcza ją i rozjaśnia, dlatego warto nim wykonać przynajmniej jeden zabieg. Dla dobrych efektów potrzeba kilku zabiegów. Do tego terapia nie działa natychmiastowo – trzeba poczekać kilka miesięcy (pół roku do roku), tyle bowiem zajmuje naturalny proces regeneracji i odbudowanie tkanki). Mimo to warto zdecydować się na takie rozwiązanie, bo usunięcie cieni pod oczami jest długotrwałe i w pełni naturalne.

autoskie terapie1toksyna botulinowa, fot. Triclinium