Termografia kontaktowa

Skuteczność leczenia cellulitu zależy w głównej mierze od dobrej diagnozy. Cellulit może mieć różne podłoże i występuje w czterech stadiach zaawansowania. Najdogodniejsza jest sytuacja, w której udaje się zdiagnozować cellulit jeszcze zanim stanie się on widoczny gołym okiem – nawet z daleka i bez dodatkowego oświetlenia.

Spośród wszystkich dostępnych metod diagnozowania cellulitu, najskuteczniejsza i najczęściej wykorzystywana w Triclinium jest metoda termografii kontaktowej, polegająca na przykładaniu do ciała specjalistycznej kliszy z ciekłymi kryształami świecącymi pod wpływem ciepła.

DZIAŁANIE

W trakcie badania poszczególne kryształki przybierają odmienne kolory pod wpływem kontaktu z różnymi zakresami ciepła. W przypadku obecności cellulitu występują różnice w ukrwieniu, a co się w tym wiąże – w ciepłocie tkanek.

W przypadku kontaktu ze zdrową skórą, kolor termografu będzie jednolity (niebieski lub zielony). Podczas kontaktu z cellulitem na kliszy pojawiają się różnokolorowe kontrasty – tym większe, z im większymi zmianami mamy do czynienia.

Wykonywana w ten sposób diagnostyka jest szybka (ok. 10 – 20 sekund), czuła i wiarygodna. Daje możliwość zbadania większej powierzchni niż w przypadku USG, a ponadto pomaga wykryć cellulit już na bardzo wczesnym etapie (zanim stanie się on widoczny „gołym okiem”). Porównywanie obrazu z klisz najlepiej pokazuje efekty poszczególnych etapów leczenia, dzięki czemu na bieżąco można również śledzić skuteczność terapii