Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Szacuje się, że problem nietrzymania moczu dotyczy co czwartej kobiety w naszym kraju. Choć dolegliwość dotyczy częściej pań po 50-tce czy 60-tce, to nie jest ona rzadkością nawet w przypadku młodych, aktywnych kobiet.

Nasze nerki przez cały czas produkują mocz, który moczowodami nieustannie spływa do pęcherza, napełniając go do momentu, w którym zaczynamy odczuwać potrzebę sikania. Ujściem z pęcherza jest cewka moczowa, która przez cały czas jest naturalnie (i bez udziału naszej woli) zaciskana dzięki ruchom sąsiadujących z nią mięśni. Niestety, bardzo często z różnych powodów mięśnie te przestają ściskać cewkę w tak skuteczny sposób jak wcześniej, czego efektem jest nietrzymanie moczu. Wskazaniem do zabiegu jest sytuacja, w której problem zaczyna doskwierać pacjentce w sposób ciągły, podczas wykonywania nawet zwykłych codziennych czynności.

Wśród głównych przyczyn występowania problemu wymienić można: porody, proces starzenia się, menopauzę, stany zapalne pochwy i układu moczowego.

PRZEBIEG ZABIEGU

Dolegliwość usuwana jest za pomocą ablacyjnego lasera frakcyjnego odpowiednio dostosowanego pod kątem tego typu zabiegów (dedykowana końcówka i specjalny tryb pracy). Procedura trwa ok. 10 minut i jest praktycznie całkowicie bezbolesna. Zazwyczaj potrzebnych jest od jednego do trzech zabiegów wykonywanych w ok. miesięcznych odstępach czasu.

EFEKTY

  • niemal całkowite usunięcie problemu nietrzymania moczu już po ok. miesiącu – półtora
  • obkurczenie oraz poprawa nawilżenia pochwy

PRZYGOTOWANIA, PRZECIWWSKAZANIA I REKONWALESCENCJA

  • podczas zabiegu kobieta nie może być w trakcie lub na kilka dni przed miesiączką
  • nie powinna również mieć aktywnego zakażenia grzybiczego
  • po zabiegu nie należy współżyć przez ok. 2 tygodnie
  • zaleca się przyjmowanie globulek z kwasem mlekowym